• BIST 1.524
 • Altın 438,496
 • Dolar 7,4448
 • Euro 9,0064
 • Rize 6 °C

Bakan Pakdemirli: Hamside av yasağı süresi 10 gün daha uzayabilir

Bakan Pakdemirli: Hamside av yasağı süresi 10 gün daha uzayabilir
Tarım ve Orman Ba­ka­nı Bekir Pak­de­mir­li, de­niz­ler­de ham­si­nin bol ol­du­ğu­nu ancak ye­te­ri kadar bü­yü­me­di­ği­ni be­lir­te­rek, "Av­cı­lık ya­sa­ğı ko­nu­sun­da eğer 10 gün­lük süre yet­mez­se bir 10 gün daha uza­ya­bi­lir." dedi.

Eko­no­mi Mu­ha­bir­le­ri Der­ne­ğin­den (EMD) ya­pı­lan ya­zı­lı açık­la­ma­ya göre, Tarım ve Orman Ba­ka­nı Bekir Pak­de­mir­li, EMD Yö­ne­tim Ku­ru­lu üye­le­riy­le bir araya geldi.

Pak­de­mir­li, bu­ra­da yap­tı­ğı ko­nuş­ma­da, de­niz­ler­de balık po­pü­las­yo­nu­nun art­tı­ğı­nı, hem kul­lan­ma hem de ko­ru­ma den­ge­si­ni gö­zet­tik­le­ri­ni bil­dir­di.

De­niz­le­ri ya­kın­dan takip et­tik­le­ri­ni be­lir­ten Pak­de­mir­li, is­ti­la­cı tür­ler ara­sın­da sa­yı­lan balon ba­lı­ğın­da kuy­ruk ba­şı­na ve­ri­len ödül sis­te­mi­nin ba­şa­rı­lı bir uy­gu­la­ma ol­du­ğu­nu ifade etti.

Pak­de­mir­li, balon ba­lı­ğıy­la il­gi­li genel bir sı­kın­tı ol­ma­dı­ğı­nı ama ted­bir­li git­tik­le­ri­ni vur­gu­la­ya­rak şun­la­rı kay­det­ti: "Des­te­ği­miz devam edi­yor. Anaç­la­rıy­la il­gi­li des­te­ği ve­ri­yo­ruz. Bun­dan do­la­yı balon ba­lı­ğı po­pü­las­yo­nu­nu azalt­tık. Bu av­lan­ma ile diğer balık po­pü­las­yo­nu­nun ya­şa­ma­sı­na imkan sağ­lan­dı. Balon ba­lı­ğı­nın dokuz türü bu­lu­nu­yor. Diğer küçük tür­de­ki balon ba­lık­la­rı­nın av­lan­ma­sı için de des­tek ver­me­yi plan­lı­yo­ruz."

Ka­ra­de­niz'de ve İstan­bul Bo­ğa­zı'nda 10 gün için ge­ti­ri­len hamsi av­la­ma ya­sa­ğı­na de­ği­nen Pak­de­mir­li, ham­si­le­rin boy­la­rı­nın küçük ol­ma­sı­nın temel ne­de­ni­nin çev­re­sel ve ik­lim­sel fak­tör­ler ol­du­ğu­nu bil­dir­di. Pak­de­mir­li, "De­niz­le­ri­miz­de hamsi bol ancak ye­te­ri kadar bü­yü­me­di. Av­cı­lık ya­sa­ğı ko­nu­sun­da eğer 10 gün­lük süre yet­mez­se bir 10 gün daha uza­ya­bi­lir." ifa­de­le­ri­ni kul­lan­dı.

 • Yorumlar 4
  OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Olay53.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0537 617 89 89