• BIST 95.808
 • Altın 187,315
 • Dolar 4,7487
 • Euro 5,5651
 • Rize 29 °C

Görmez, Alman Medyasına Konuştu

Görmez, Alman Medyasına Konuştu
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Din görevlilerinin yahut DİTİB'in kendi vatandaşlarımızı, Müslümanları FETÖ ve DEAŞ gibi örgütlerin yanlış...

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Din görevlilerinin yahut DİTİB'in kendi vatandaşlarımızı, Müslümanları FETÖ ve DEAŞ gibi örgütlerin yanlış düşüncelerinden koruma reflekslerini, çabalarını ve gayretlerini casusluk olarak adlandırmak, akıldan uzak bir şeydir" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Alman basının sorularını cevapladı. Diyanet İşleri Başkanlığının ortaya çıkan her türlü iddiayı araştıracağını ve gereğini yapacağını vurgulayan Görmez sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye ile Almanya'nın derin ve köklü tarihsel ilişkileri vardır. Ayrıca günümüzde, ortak akrabaları ve vatandaşları olan, birbirine çok yakın, birbirine sırt çeviremeyecek iki önemli ülkedir. Almanya ile Türkiye'nin ilişkileri sadece iki ülkenin ilişkisi değildir çünkü Almanya Avrupa'nın en önemli ülkesi, Türkiye de İslam dünyasının en önemli ülkesidir. Bu iki ülkenin ilişkisi aynı zamanda doğu ile batının, batı ile İslam dünyasının ilişkisi demektir. Son yüzyılda üretilen düşünce ve felsefeyle kültürel yakınlıklar kuran bu iki ülkenin, küresel dünyanın bu zor döneminde ilişkilerini sürekli geliştirerek dünyanın, barışa doğru yürümesine katkıda bulunmaları gerekir. DİTİB, Almanya'da kurulmuş en önemli din hizmeti yürüten, sosyal ve kültürel hizmetleri yapan çok önemli bir kuruluştur. Barışı önceleyen, her türlü dini ve kültürel aşırılıktan uzak, birlikte yaşamaya çok önem veren, hukuka saygılı bir Alman sivil toplum örgütü olarak hep varlığını sürdürmüştür. Avrupa'daki Müslüman topluluklara örnek bir kuruluş olmuş ve entegrasyona çok önemli katkılarda bulunmuştur. 35-40 yıllık geçmişinde, bir tek camisinde bile bir sorunun yaşanmamış olması, DİTİB'in tarihine kaydedilecek çok önemli bir değerdir."

"DİTİB KURULUŞUNDAN İTİBAREN DİYANET'İN MANEVİ OTORİTESİNİ KABUL ETMİŞ BİR KURULUŞTUR"

DİTİB'in kuruluşundan itibaren, Diyanet'in manevi otoritesini kabul etmiş, din hizmetleri ve din eğitimi alanında Diyanet'in tecrübesinden istifade eden bir kuruluş olduğuna dikkat çeken Görmez, "DİTİB, Diyanet'le ilişkilerini uluslararası hukuk ve her iki ülkenin hukuk sistemlerini dikkate alarak geliştirmiştir. Bu ilişkide, Almanya'nın bilgisi dışında hiçbir unsur söz konusu değildir. Zaten her din görevlisinin gönderilmesi dahi Alman Büyükelçiliğine müracaat ederek, bu şartları yerine getirerek, hukuk göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmiştir. Bu ilişki hem DİTİB'e, hem Diyanet'e, hem Almanya'ya, hem Türkiye'ye çok şey kazandırmıştır. Çünkü göç başladığında hem gönderen ülke olarak Türkiye'nin, hem de kabul eden ülke olarak Almanya'nın bu topluluğun din hizmetini, dini rehberliğini nasıl yapacağına dair hiçbir öngörüleri olmamıştı. DİTİB'in bütün camileri, dernekleri ve lokalleri Almanya'da yaşayan ve sonra Alman vatandaşı olan Müslüman Türk vatandaşlarının kendi emeklerinin ürünüdür. Onlar, kendi çocukları için zor şartlarda kazandıkları paralardan biriktirerek bu camileri, dernekleri ve lokalleri yaptılar. Bu büyük merkezlerin ortaya çıkmasında devletler olarak ne Türkiye'nin, ne de Almanya'nın hiçbir katkısı yoktur. Bu çok saygın bir şeydir ancak kendi cami içinde yürüteceği din hizmeti noktasında, din eğitimi noktasında Diyanet'in rehberliğine ihtiyaç duyduğu için başlangıçtan itibaren böyle bir işbirliği oluşmuştur" değerlendirmesinde bulundu.

"'DİYANET'İN GÖREVLİLERİNİN CASUSLUK YAPTIĞI" ŞEKLİNDE TAKDİM EDİLMESİ SON DERECE YANLIŞ VE ÜZÜNTÜ VERİCİDİR"

Gerek Türkiye-Almanya ilişkileri, gerekse DİTİB-Diyanet ilişkilerinin medyatik algılara feda edilemeyecek kadar önemli olduğunu belirten Görmez, "Son zamanlarda yaşanan tartışmalardan çok büyük üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı ve DİTİB'in en önemli ilkelerden bir tanesi; hizmet götürdüğümüz insanları her türlü aşırıcılıktan, her türlü yanlış düşünceden, yanlış dini anlayışlardan korumak ve doğru bilgilendirmektir. Coğrafyamız ve dünyamız çok zor zamanlardan geçiyor. Coğrafyada meydana gelen DEAŞ ve benzeri örgütlerin ideolojilerinin Avrupa'daki çocuklarımıza bulaşmaması için başladığı günden itibaren DİTİB'le birlikte çırpındığımızı bütün Alman dostlarımızın bilmesini isterim. Bu çabayı gösterirken elbette ayrım yapamayız. Her türlü aşırı, her türlü yanlış din yorumlarından oradaki vatandaşlarımızı korumak, hem Avrupa'nın hem de Türkiye'nin, hem bölgenin barışına önemli bir katkı olacaktır. Ortaya çıkmıştır ki Türkiye'de neşvünema bulan FETÖ örgütü de tıpkı DEAŞ gibi bir şahıs kültü etrafında, dine dayanarak geliştiğini söylemiş ve sonra devlete sızarak bu milletin tanklarını, silahlarını, uçaklarını bu millete yöneltecek kadar ileri gitmiştir. Açıkça bir küresel dini istismar hareketi olduğunu ve 15 Temmuz'da da şiddete başvurduğunu bütün dünya görmüştür. Almanya ve Avrupa'da, FETÖ denilen örgütün zararlarından, oradaki insanları korumak için gösterdiğimiz çabayı "Diyanet'in görevlilerinin casusluk yaptığı" şeklinde takdim edilmesi son derece yanlış ve üzüntü vericidir. Hiçbir din görevlisi, kendi cemaatinden herhangi birisinin mahrem hayatıyla ilgili hiçbir bilgiyi paylaşmaz, paylaşamaz. Din görevlilerinin yahut DİTİB'in kendi vatandaşlarımızı, Müslümanları, ortak vatandaşlarımızı bu tür örgütlerin yanlış düşüncelerinden koruma reflekslerini, çabalarını ve gayretlerini casusluk olarak adlandırmak, akıldan uzak bir şeydir. Bu görevliler 1 sene önce gitmediler. Bu hizmeti, Diyanet ve DİTİB, 3 senedir, 5 senedir değil 35 senedir yürütüyor. Bu ilişki 35 senedir ahlak ve hukuk temelinde yürümektedir. Bu ilişki gelişerek devam etmektedir. Bu suçlamaları kabul etmek mümkün değildir" şeklinde konuştu.

"AVRUPA'NIN UFKUNA YAKIŞMAYAN YABANCI DÜŞMANLIĞI, IRKÇILIK, AŞIRI SAĞCILIK GİBİ HAREKETLER İLERLEMEYE BAŞLADI"

Diyanet İşleri Başkanlığının, denetim kurumları olan son derece ciddi bir kuruluş olduğuna değinen Görmez, "Ortaya çıkan her türlü iddiayı araştırır ve gereğini yapar. Ahlak ve hukuktan taviz vermemiz mümkün değildir. Küresel dünyada dinler ve kültürler iç-içe geçti. Çok kültürlülüğü, çok dinli, çok inançlı hayatı yönetmek zorlaştı. Bu zorluk beraberinde nefretleri, düşmanlıkları doğurdu. Avrupa'nın ufkuna yakışmayan yabancı düşmanlığı, ırkçılık, aşırı sağcılık gibi hareketler ilerlemeye başladı. Her gün birkaç cami saldırıya uğramaya başladı. Bütün bunları konuşmamak, bütün bunları göz ardı etmek için, bazen yanlış bilgilerin peşinde koştuğumuzu ifade etmek isterim. Hâlbuki eğer dünyanın barışını birlikte kuracaksak bunları konuşmalıyız. Medyaya yansıyan söz konusu yazışma şahıslarla ilgili değil, yanlış dini düşüncelerle ilgilidir. Bu yazışma ne camilerle, ne de din görevlileriyle ilgilidir. Sadece Büyükelçilikte, Diyanet'i temsil eden görevlilerle yapılmış ortak bir yazışmadır. Yazışmanın amacı; asla şahısların özeli, şahısların mahremiyetiyle ilgili değildir. Diyanet İşleri Başkanlığı ve DİTİB'in ortak gayelerinden bir tanesi; Avrupa'da ve Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızın yanlış din anlayışlarından, din istismarından ve şiddet içeren dini yorumlardan uzak tutulmasıdır. Biz, cami cemaatimizi DEAŞ ve El Kaide'nin yanlış, sapkın düşüncelerinden korumakla mükellef olduğumuz gibi, küresel çapta bir kötülük hareketi olduğu ortaya çıkan, aynı zamanda şiddet içeren, 15 Temmuz darbesiyle de kendi ülkesine, kendi insanlarına bu ülkenin tanklarını, uçaklarını, silahlarını yönelten bir hareketin de kötülüklerinden korumakla mükellefiz" ifadelerini kullandı.

"EĞER BU YAZIŞMA FETÖ İLE İLGİLİ DEĞİL DE DEAŞ'LA İLGİLİ OLSAYDI, ACABA AYNI ELEŞTİRİLER OLACAK MIYDI"

Görmez, şunları kaydetti:

"Eğer bu yazışma El Kaide'yle ilgili olsaydı yahut Boko Haram'la ilgili olsaydı acaba aynı tepkiler olacak mıydı? Sayın Merkel'in bir çağrısını hatırlatmak isterim, dedi ki; "Herkes Türkiye ile empati yapsın. Bizim ordumuz, bizim meclisimizi bombalasaydı biz ne yapardık?" Bu kurumun çok güçlü denetim mekanizmaları var, bunların tamamı incelenir, en küçük bir bireysel hata söz konusuysa bunun gereği yapılır."

"EN BÜYÜK KÖTÜLÜK; BARIŞ, SEVGİ, HOŞGÖRÜ VE DİYALOG KILIĞINA BÜRÜNEREK TOPLUMLARA SİRAYET EDEN KÖTÜLÜKTÜR"

FETÖ mensuplarının, baskılar nedeniyle DİTİB'in camilerine gitmediği ile ilgili sorulan bir soru üzerine Görmez, "Adaletin en temel ilkesi, suçun şahsiliği ilkesidir. Suça ve şiddete bulaşmış insanla, bulaşmamış insanı birbirinden ayırt etmek, adaletin en temel görevidir. Bazı vatandaşlarımız oradaki dini söyleme aldanmış olabilirler, yanılmış olabilir, onları düzeltmek ve kazanmak da her din görevlisinin en temel vazifesidir. Hem DİTİB'in felsefesi, hem Diyanet'in felsefesi, hem ikisinin birlikte geliştirdiği işbirliğinin felsefesi, suçluyla suçsuzu, hainle masumu birbirinden ayırmaktır. Suçsuz, şiddete ve kötülüğe bulaşmamış bir tek kardeşimizin dahi bu şekilde suçlanması bizi de yaralar, bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Eğer böyle bir tehlike söz konusuysa, bu iki kurum işbirliği yaparak bunun üstesinden gelecektir. Ancak şu tehlikeyi de göz ardı etmemeliyiz: FETÖ'nün bunu bahane ederek alternatif camiler kurmaya başladıklarını, çalıştıklarını biliyorum. Alman dostlarımız şunu unutmasın: En büyük kötülük; barış, sevgi, hoşgörü ve diyalog kılığına bürünerek toplumlara sirayet eden kötülüktür. Biz bunu tecrübe ederek öğrendik ve yaşadık" cevabını verdi.

"ALMANYA'DA DOĞUP BÜYÜYEN ÖĞRENCİLERDEN İSTEYENLER GELİP TÜRKİYE'DE İLAHİYAT EĞİTİMİ ALACAK"

Bu konunun, 11 Eylül olaylarıyla birlikte yeniden konuşulmaya başlandığını söyleyen Görmez, "Biz, Alman dostlarımızı bu konuda ikna etmeye çalıştık, fakat müspet adım atılmadı. İlk adımı biz atmak durumunda kaldık ve Frankfurt Üniversitesinde Goethe Enstitüsü bünyesinde bir İslam İlahiyatı Kürsüsünün açılması çalışmalarını birlikte başlattık. Biz, bu konuda Alman dostlarımıza her türlü bilimsel desteği vereceğimizi ifade ettik. Bunun içindir ki, hem Osnabrück Üniversitesinde, Tübingen'de, Erlangen'de İslam İlahiyat Fakülteleri açıldı. Ancak, sadece imam sorununu çözmek için fakülteler açılmaz ve fakülteler açılsa dahi böyle birkaç ayda, birkaç senede sosyal sorunların tamamını çözecek konumda olamazlar. Ancak, Almanya'nın kendi Müslüman vatandaşlarını dikkate alarak, İslam ilahiyatını, üniversite içinde öğretmeye başlamış olmasının sadece Almanya için değil, Avrupa için de önemli olduğunu hep düşündük ve destek verdik. Alman dostlarımızın eleştirilerini dikkate alarak bir proje daha geliştirdik, bunu da birlikte gerçekleştirdik. Bu da, Avrupa'da doğup büyüyen ve Almanya'da doğup büyüyen, gymnasiumu bitirmiş öğrencilerin, isteyenlerin gelip Türkiye'de ilahiyat eğitimi almasıdır. Çünkü Türkiye'deki ilahiyat eğitimi, İslami ilimlerle sosyal bilimleri, felsefeyi, eğitim dillerini birleştiren evrensel bir programa sahiptir. Almanya'da yaşayan Müslümanların, kendi çocuklarını, en yüksek seviyede din eğitiminden geçirmeleri bizi sadece mutlu eder. Aynı şekilde, yüksek din tahsili görmüş çocuklarını, o camilerde görevlendirmeleri, birlikte hizmet etmeleri, bizi sadece mutlu eder. Diyanet'in herhangi bir ülkeye müdahil olmak gibi bir düşüncesi asla olamaz. Ancak Almanya'da 3 milyonu bulan millet varlığına da sırtını çeviremez. Biz istenmediğimiz bir yerde, hiçbir zaman olmadık. Rusya'daki Müslümanlar da bizden din hizmeti ve din eğitimi alanında hizmet istiyor, onlara da hizmet götürüyoruz. Orta Asya Türk Cumhuriyetleri bizden yardım istiyor, onlara da götürüyoruz. Balkanlar'daki Müslümanlar yardım istiyor, onlara da götürüyoruz. Afrika'dan, Latin Amerika'dan, Amerika'dan, Avustralya'dan, bizden birisi hizmet istediği zaman, biz bu hizmeti kendilerine sunuyoruz" diye konuştu.

"BU BİR OYUN OLARAK, İKİ ÜLKE ARASINI BOZMAK İÇİN, HER GÜN ALMAN BASININI ETKİLEMEYE DEVAM EDİYOR"

Türkiye'de bu kurumu itibarsızlaştırmak için uydurulan haberlerin, Avrupa'da düşünen kafaları dahi etkisi altına almış olmasının üzüntü verici olduğunu kaydeden Görmez, "Bunlar, nasıl kirli bir yapıyla karşı karşıya olduğumuzun göstergesidir. Artık bu tarz haberler bir yönteme dönüştü. Türkiye'de bir gazeteye haber yaptırılır ve Türkiye'de hiç kimse o habere inanmaz, sonra da o haber Avrupa medyasında abartılarak bir İslamofobik malzeme olarak kullanılır ve sonra da bu sorunlar hepimizi kuşatmaya başlar. Örnek olarak; Diyanet'in çocuk dergisi Çanakkale Savaşı'nı anlatan bir sayı çıkarır. Çanakkale Savaşı'nı anlatırken de "şehit" kavramından söz eder. Türkiye'den bir gazete, "Diyanet'in IŞİD'çilik yaptığına" dair haber yapar. İki gün sonra aynı haber, Alman basınında yer alır. Bu ahlaksızlık karşısında ne yapabiliriz söyler misiniz? Bu bir oyun olarak, iki ülke arasını bozmak için, her gün Alman basınını etkilemeye devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, dini bir müessesedir. Diyanet İşleri Başkanlığının her personelinin siyaset yapma yasağı vardır. Dolayısıyla biz kendi alanımızda kalarak, dinler, kültürler, inançlar arasındaki barışı sağlayabilirsek kendimizi mutlu addederiz. Küresel dünyada, pek çok ülke, din kurumlarını bir "soft power" olarak adlandırmak ister. Biz, başlangıçtan itibaren asla böyle bir şeyi kabul etmediğimizi ilan etmişiz. Biz ne "soft power', ne de "hard power" olmayı, dinlere ve dini kurumlara yakıştırmayız. Ancak "herz power" (gönül gücü) olmayı tercih ederiz" açıklamasında bulundu.

Görmez, açıklamalarını, "Dünyanın dostluğa, barışa, kardeşliğe çok ihtiyacı var. Hep beraber büyük bir çaba göstererek dünyamızı kuşatan kötülükleri ortadan kaldırmalıyız" temenniyle bitirdi.

(Goncagül Özcan/İHA)

Görmez, Alman Medyasına Konuştu

Görmez, Alman Medyasına Konuştu

Görmez, Alman Medyasına Konuştu

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
  OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yurtta Hava Durumu23 Temmuz 2018 Pazartesi 09:08
 • Burdur’da 4.6 Büyüklüğünde Deprem23 Temmuz 2018 Pazartesi 08:28
 • 11 Terörist Daha !23 Temmuz 2018 Pazartesi 08:28
 • Bakan Soylu Nikah Şahidi Oldu23 Temmuz 2018 Pazartesi 00:03
 • 18’inci Devriye Faaliyeti İcra Edildi22 Temmuz 2018 Pazar 16:43
 • Güç De Olsa Kurtarıldı22 Temmuz 2018 Pazar 15:53
 • Dört Bir Yanı Sarmaşıklarla Kaplı22 Temmuz 2018 Pazar 15:48
 • Thy’den Sahte Bilet Uyarısı22 Temmuz 2018 Pazar 13:38
 • Ağaçta Mahsur Kalan Yaralı Karga Kurtarıldı22 Temmuz 2018 Pazar 12:38
 • Yurtta Hava Durumu22 Temmuz 2018 Pazar 11:43
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Olay53.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0537 617 89 89