• BIST 92.250
  • Altın 253,205
  • Dolar 5,8690
  • Euro 6,5917
  • Rize 22 °C

Rize'den 14 Mart Tıp Bayramı Mesajları

Rize'den 14 Mart Tıp Bayramı Mesajları
Rize Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, Rize Valisi Kemal Çeber, Sağlık Sen Rize Şube Başkanı İsmail Yılmaz, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla birer mesaj yayımladı.

Rize Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, Rize Valisi Kemal Çeber, Sağlık Sen Rize Şube Başkanı İsmail Yılmaz'ın yayımladıkları 14 Mart Tıp Bayramı mesajları şöyle:

RİZE SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. TEPE’NİN MESAJI

Rize Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, "14 Mart Tıp Bayramı" dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Sağlık Müdürü Dr. Tepe, yaptığı yazılı açıklamada, "14 Mart Tıp Bayramı, güzel ve ideal insan felsefesi ile düşlerinin temelinde hekimler, sağlık çalışanları ve hastalar olmak üzere hepimizin bayramıdır ve evrenseldir." dedi.

“’Her şeyin başı sağlık’ diyerek yola çıktığımızdan günden bugüne kadar, ilimizde aşılmaz denilen sorunları hep birlikte aştık ve sağlıkta çok yol aldık” ifadesinde bulunan Tepe, il merkezi ve ilçelerdeki hastanelerde vatandaşların yaralarına merhem olduklarını ve Rize’de sağlıklı geleceğe doğru hızla ilerlediklerini belirtti.

Sağlık çalışanlarının yenilikçi, araştırmacı, güçlü kişilikleri, özverili çalışmaları ile hastalarının yanında olmaktan ve iş yoğunluğundan şikâyetçi olmayan fedakar insanlar olduğunu söyleyen Tepe, şunları kaydetti: "İnsanın sağlıklı ve kaliteli yaşama hakkı, günümüzde çağdaş ve sosyal devlet anlayışı gereğidir. Kutsal bir görevi ifa ederek vatandaşlarımızın erişebilir ve etkin sağlık hizmeti alabilmesi için özveri ile çalışan hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza büyük görevler düşmektedir.“İnsanlara daha sağlıklı bir yaşam sunmak için kendini bu onurlu mesleğe adayan, insanı yaşatmayı ve acısını azaltmayı amaç edinen, gece gündüz, kar, çamur, bayram, tatil demeden vatandaşlarımızın daha sağlıklı ve kaliteli yaşaması için hiçbir çabayı esirgemeyen, sağlık hizmetlerinin her alanında görevini hep zamanında ve fedakârca yapan tüm sağlık çalışanlarımızın tıp bayramını kutlar, başarılarının devamını ve sağlıklı günler geçirmesini dilerim.”

mustafa-tepe-(6).jpeg

VALİ ÇEBER’İN 14 MART TIP BAYRAMI MESAJI

Tüm doktorların ve sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutlayan Vali Kemal Çeber, mesajında, insan sağlığının korunması, mevcut sağlık sorunlarının giderilmesi ve sağlık hizmetlerinde ulaşılan noktanın ülkelerin gelişmişlik düzeyinin en temel göstergeleri arasında yer almakta olduğunu belirterek, “İnsanlığın en temel ihtiyaçlarından birisi de sağlığının koruması ve sağlığını kaybettiği zaman onu tekrar geri kazanmasıdır. Bu iki faaliyetin yapılabilmesi için sağlık çalışanlarının rolü çok büyük ve hayatidir.

Tıp alanında her gün yeni gelişmeler kaydedilmektedir. Bu gelişmelerin paralelinde ülkemizde de sağlık sektöründe; insan kaynağı, niteliği ve sunulan sağlık hizmetlerinin etkinliği bakımından, üst düzey standartlar yakalamıştır. Bu doğrultuda Rize’de de sağlık alanında gerek fiziki gerekse insan kaynağı bakımından önemli mesafeler alınmıştır.

Bu gelişmeler sonucunda; Türk tıbbı, dünyada yaşanan gelişmelerin hiçbir zaman gerisinde kalmamış, doktor ve sağlık çalışanlarımız sürekli kendilerini geliştirmişlerdir. Bunun neticesi olarak birçok komşu ülke ve Avrupalı hastalar, artık kendilerini Türk hekimlerine emanet etmektedirler.

14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle memleketimizin her köşesinde bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük bir özveriyle yerine getiren tüm doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

kemal-ceber-004.jpg

SAĞLIK SEN RİZE ŞUBE BAŞKANI YILMAZ’IN MESAJI‪

Yılmaz: “14 Mart Tıp Bayramı Sağlık Çalışanlarımızın Sorunlarının Çözüldüğü Gün Olmalıdır”‪

Rize Sağlık-Sen Şube Başkanı İsmail Yılmaz, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Yaptıkları görev itibariyle kutsal bir mesleği icra eden sağlık çalışanlarımız yeni bir 14 Mart Tıp Bayramı’na çözüm bekleyen sorunlarıyla girmektedirler.” dedi.

‪Yeni Türkiye’de sağlıkta dönüşümün mimarları olan sağlık çalışanları, var olan sorunların çözümüne yönelik adımlar atılmasını beklemekte ve 14 Mart’ı gerçek bir bayram havasında yaşamayı arzu ettiğini belirten Yılmaz, şunları kaydetti: “Öncelikle döner sermaye sisteminde yaşanan adaletsizlik sağlık çalışanlarının iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Aynı görevde çalışan sağlık çalışanlarının farklı oranda döner sermaye ücreti alması önemli bir haksızlıktır. Bu durumu başka hiçbir meslek grubunda göremeyiz. Örneğin eşit durumda olan ancak farklı karakollarda çalışan 2 polis memurunun veya yine aynı şekilde farklı okullardaki 2 öğretmenin farklı ücret aldığını göremeyiz. Ancak unvanları, eğitimi ve hizmet yılı aynı olan sağlık çalışanları farklı hastanelerde çalıştığı için aynı döner sermaye ücreti alamamaktadır. Çalışanlarımız arasında huzursuzluğa sebep olan bu durumun giderilmesi Sağlık-Sen olarak önceliklerimiz arasındadır ve bu adaletsizlik çözülene kadar konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bunun için öncelikli olarak mevcut döner sermaye sisteminde köklü değişikliklere gidilmelidir.”

‪Yılmaz, “Çalışanlarımızın beklediği bir diğer konu da 3600 ek göstergenin bir an önce çıkarılmasıdır. 3600 ek göstergenin tüm sağlık çalışanlarına verilmesi, diğer çalışanlarımız ile ilgili de aynı oranda ek gösterge puanı verilmesi ve konunun bir takvime bağlanarak çözülmesi gerekmektedir. Sağlıkta farklı istihdam modellerine son verilmelidir. Tüm sağlık çalışanları hangi kadroda olursa olsun sözleşmeli statüde değil, istisnasız 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/A kadrosunda istihdam edilmelidir.

‪Sağlık çalışanlarımız 7 gün 24 saat esasına göre fedakârca görev yapmaktadırlar ve bu hizmetlerinin karşılığını maalesef alamamaktadırlar. Sağlık hizmetlerine erişim kolaylaşırken, hasta memnuniyeti artarken maalesef sağlık çalışanlarımız için bu durum aksi yönde gelişmektedir. İstihdam yetersizliği nedeniyle ağır iş yükü altında ezilen, nöbetlerden kendilerine, ailelerine zaman ayıramayan sağlık çalışanlarının bu mağduriyeti, Dünya Sağlık Örgütü istihdam rakamlarının uygulanmasıyla çözülecektir.

‪Yine çalışanlarımızın yıllardır çözüm beklediği fiili hizmet süresi zammı, sağlık hizmetleri sınıfından sayılan bütün unvanları kapsayacak şekilde çözüme kavuşturulmalıdır. ‪Sağlık Bakanlığı tüm sağlık çalışanlarının hak ve hukukunu gözetmelidir.

Sağlık çalışanlarının mesleki saygınlığı korunmalıdır. Özellikle medyada, internet sitelerinde ve kamuoyunda kayıtsız-şartsız hesap sorulabilen, sözel veya fiziki şiddet uygulanabilen, her zaman her yere hiçbir delil gösterilmeden rahatlıkla şikayet edilebilen, bu şikayetlerle boğuşmaya mecbur edilebilecek sağlık çalışanı figürüne, oluşan algıya son verilmelidir.

‪İcap nöbeti tutan ancak bu nöbetin ücretini alamayan, malpraktis uygulamasındaki eksiklikler nedeniyle mağdur olan, görevi sırasında şiddete maruz kalan hatta öldürülen sağlık çalışanlarımızın haklarına Sağlık Bakanlığı mutlaka sahip çıkmalıdır. Bu konularda sağlık çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak üzerimize düşen her türlü görevi yapacağımızın bilinmesini isteriz.

‪Unutulmamalıdır ki sağlık hizmeti bir ekip işidir. 14 Mart’ın sağlık çalışanları için gerçek bir bayram havasında geçmesi için çalışanlarımızın beklentilerini gerçek anlamda karşılayan açıklamalar yapılması, sorunların çözümü için somut adımlar atılması önemli bir noktadır.

‪Bu vesile ile sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyor, bugünün sorunların çözümüne vesile olmasını temenni ediyoruz.” diye konuştu.

saglik-sen-rize-001.jpg

  • Yorumlar 0
    OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Olay53.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0537 617 89 89