• BIST 1.093
 • Altın 460,225
 • Dolar 7,0049
 • Euro 8,2907
 • Rize 28 °C

SGK Rize İl Müdürü Bakırcı: Bireysel Sigorta İMAN İken; Toplumsal Sigorta SGK’dır

SGK Rize İl Müdürü Bakırcı: Bireysel Sigorta İMAN İken; Toplumsal Sigorta SGK’dır
Rize Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mustafa Bakırcı, işverenlerin gerek kendisini gerek yanında çalıştırdığı kişileri sosyal güvenlik kurumuna bildirmek zorunda olduğunu belirterek, “Bireysel sigortanın İman, toplumsal sigortanın SGK" olduğunu kaydetti.

Rize Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mustafa Bakırcı, yaptığı yazılı açıklama ile 2019 yılını değerlendirerek, çalışanların sosyal güvenlik sistemine dahil edilmesi gerektiğini bildirdi.

Çalışanların kanunen bu hakkın yerine getirilip getirilmediğini işverenden isteme hakkının olduğunu ve işvereninde çalıştırdığı kişileri sosyal güvenlik kurumuna bildirmek zorunda olduğunu belirten Bakırcı açıklamasında; Sosyal güvenlik, anayasal bir hak olarak Anayasa’nın 60’ıncı maddesinde yer alan “Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar” hükmü ile güvence altına alınmıştır. Çalışanların sosyal güvenlik sistemine dahil olmaları hak ve aynı zamanda bir yükümlülüktür. Çalışanlar kanunen bu hakkın yerine getirilip getirilmediğini işverenden isteme hakkına ve yerine getirilmediği takdirde de yasal yollara başvurma hakkına sahiptir İşverenler açısından da; gerek kendisini gerekse yanında çalıştırdığı kişileri sosyal güvenlik kurumuna bildirmek zorundadır.” dedi.

Sigortalılar açısından sosyal güvenliğin sağladığı hakları maddeler halinde sıralayan Bakırcı;

“Sağlık hizmetleri,

İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hali nedenleriyle çalışılamayan sürelerde geçici iş göremezlik ödeneği,

İş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle kısmen veya tamamen çalışamaz duruma gelinmesi veya vefat halinde sürekli iş göremezlik geliri,

Herhangi bir nedenle sakatlanıp çalışamaz duruma gelindiğinde malullük aylığı,

Belli bir yaşa gelindiğinde de emekli aylığı,

Vefat halinde ölüm aylığı,

Vefat halinde cenaze yardımı,

Doğum yapılması halinde emzirme ödeneği.

Sigortasız çalışan kişinin Yararlanamayacağı Haklar;

Yaşlılık, malullük ve ölüm aylıkları için gerekli şartları yerine getiremez.

Kendisi ve aile bireyleri sağlık hizmetinden yararlanamazlar.

İş kazası veya meslek hastalığı halinde geçici iş göremezlik ödeneği ve sürekli iş göremezlik geliri alamaz.

Hamilelik durumunda geçici iş göremezlik ödeneği alamaz.

İşsiz kalması halinde işsizlik ödeneği alamaz.

Kıdem tazminatı, asgari geçim indirimi gibi haklardan faydalanamaz.

Kendisinin hayatını kaybetmesi halinde geride kalanlar ölüm aylığı alamazlar” açıklamasında bulundu.

İl Müdürü Mustafa Bakırcı, açıklamasının devamında ise şunları kaydetti: “Sosyal Güvenlik Kurumunun prime tabi bir kurum olduğunu, 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı programında yer alan ulusal istihdam stratejisine ilişkin kurumumuz merkezi eylem planında, sosyal güvenlik bilincini artırmaya, kayıt dışı istihdamı önlemeye yönelik birçok faaliyete yer verilmiş olup, sizlerin aracılığı ile paydaşlarımız olan vatandaşlarımız ile işverenlerimizin bilgilendirilmesine farkındalık oluşturulmasına yönelik rehberlik faaliyeti hazırlandığını, bu bağlamda Rize Sosyal Güvenlik Kurumu olarak 2019 yılı ilk dönemlerinde öncelikle Sivil toplum Kuruluşlarını, İşverenlerimizi ve sigortalılarımızı bilgilendirme rehberlik konularına ağırlık vererek sahadaydık, bu son çeyreğin de ise Kurum olarak Kayıt Dışı İstihdam ile mücadele ve prim alacaklarımızın tahsilatına daha çok öncelik vermekteyiz. Kurum Başkanlığımızın talimatları ile bir yandan Diyanet İşleri Başkanlığımız ile yapılan protokol kapsamında İl ve İlçe Müftülüklerine bağlı din görevlilerine bilgilendirme toplantıları ile destek istedik. İmamlarımıza hutbe ve vaazlarında Sosyal Güvenliğin önemi konularına yer vermelerini kayıt dışı çalıştırılmanın Kul Hakkı olduğu hususlarına değinilerek vatandaşlarımızı bilgilendirilmesini talep ediyoruz. Diğer taraftan Denetim elamanlarımız ile sigortalı çalıştırılması muhtemel riskli işyerlerini denetim elamanlarımız ile denetlemelerimiz devam ederken, İcra memurlarımız vasıtasıyla prim alacaklarımızın tahsili için işlemlere hızla devam etmekteyiz.“

İl Müdürü Bakırcı, “Önceliğimizin Sosyal Güvenlik Kurumunun bütçe üzerindeki yükünü hafifletmek, kurumun aktüer yal dengesini iyileştirmek, aynı zamanda sosyal hakların kullanılmasını önleyen engelleri ortadan kaldırmak istediklerini, Kayıt dışılıkla etkin bir mücadele yürütüldüğünü ve başarılı sonuç elde edildiğini vurgulayan Bakırcı "Kayıt dışı istihdam oranı, doğru teşvik sistemi, bilinçlendirme ve etkin bir denetimle yüzde 55'lerden yüzde 30'lar seviyesine indirildi. Tarım dışı sektörde kayıt dışı istihdam oranı ise yüzde 20-22'lerde. Hedef, bu oranı yüzde 15'lere çekmek." dedi.

Bu hedefe ulaşmak için yoğun bir şekilde farkındalığı, toplumsal bilinci artırma, tüm aktörlere ulaşma gayretinde olduklarını belirten Bakırcı, "Cezalandırarak değil, daha çok eğiterek ve teşvik ederek kayıt dışılığı hedeflediğimiz oranlara çekmek istiyoruz. Kabul edilebilir rakama çekeceğimize inanıyoruz." dedi.

Sosyal Güvenlik Rize İl Müdürü Mustafa Bakırcı açıklamasının sonunda; “Kayıt dışı istihdam ülke olarak hepimizin sorunu ve sosyal güvenliğin sürdürülebilirliğini olumsuz etkilemekte, gelecek kuşakları da tehlikeye sokmaktadır. Bugün Türkiye’de iki kişi bir emekliyi finanse etmektedir. Bu da çalışan ve işveren üzerindeki yükleri git gide artırmaktadır. Kayıtlı çalışan sayısının artırılması sosyal güvenliğin sürdürülebilirliğine katkıda bulunacak, aynı zamanda güvencesiz yaşayan birçok insanın geleceğe güvenle bakmasını sağlayacaktır. Bu sorunla tek başına Sosyal Güvenlik Kurumunun mücadelesi yeterli değil, diğer kurumların, sivil toplum örgütleri başta olmak üzere basınımızın ve ilgili tüm kesimlerin desteği büyük önem arz etmektedir.

“Bireysel sigortanın İmam, toplumsal sigortanın SGK olduğunu bu bağlamda ;

İşverenlere;

Sigortasız Çalıştırma Haksız Kazanç Sağlama,

Kayıtlı istihdam herkese iyi gelecek,

Çalışanlara ise;

Emeklilikte "oh" demek, hastalıkta "of" dememek için kayıtlı istihdama geçin.

Sigortasız çalışma, Yarınından çalma, Çaldırma.

Sigortasız çalıştırılanlar ihbar ve şikayetlerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na çeşitli yollarla iletilebilir:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi “ALO 170” i 7 gün 24 saat arayabilir,

İlinizde veya ilçenizde, size en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine şikâyetinizi iletebilirsiniz.

Dilekçe Hakkının Kullanılması Kanunu kapsamındaki her türlü istek, şikayet, ihbar, görüş ve önerilerinizi CİMER yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi üzerinden yapabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

 • Yorumlar 11
  OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Olay53.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0537 617 89 89