Gübre Rize'ye erken geldi

Mersin Limanın'dan Hareket Eden Nazım İmamoğlu Gemisi 2010 Yılı İhtiyacı İlk Gübrelerini Rize Limanına Ulaştırdı...

08 Aralık 2009 Salı 13:15

2010’nın ilk gübreleri Mersin limanından hareket eden Nazım İmamoğlu adlı kuru yük gemisi ile RİPORT Rize limanına geldi.

Limanda boşaltma işlemleri gerçekleştirilirken açıklamalarda bulunan RİPORT Rize Limanı A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu "Rize’nin ihtiyacı olan gübreler Nisan ve Mayıs aylarında çok sıkışık bir dönemde geliyordu bu dönem içinde çay üreticisi gübre almakta zorluklar çekiyordu. Hatta gübre satan bayiler bu sıkışıklığı gidermek için Rize Limanı aracılığı ile değilde başka limanlar veya karayolu ile gübrelerini temin etmek zorunda kalıyordu. Karayolu ile gelen gübrenin maliyetide yüksek olduğu için yüksek maliyetler çay üreticisine yansıyordu." dedi.

Deniz yolu ile gelen gübreler fiyat olarak daha ekonomik oluyor açıklamalarında bulunan Çillioğlu, "Koordinasyon içerisinde taşeron firmalar ile birlikte Rize Limanına daha fazla nasıl yük getirebiliriz diye ortaklaşa çalışmalarımızı sürdürüyoruz. RİDENPET LİMANCILIK Rize Limanını bölgenin tercih edilen limanı haline getirebilmek için sürekli makine ve elemana yatırım yaptıklarını, bölgenin ihtiyaçlarını bildiklerini, bölgede limancılık faaliyeti için sürekli inovasyon yaptıklarını söyledi.

Bu zamanlarda Bölge ekonomisinde canlılığın olmadığı 11. ve 12.aylarda bu sayede ekonomide canlılık yaratılmış oluyor. Bu çalışmalar ise bir nebze olsun hareketliliği beraberinde getiriyor.

rize-limani.jpg

RİPORT Rize ve bölgesinin gübre ihtiyacının 100.000 ton, Cevre iller ile birlikte 175.000 ton olduğunu, bu yüksek talep karşısında ulusal firmalar bölgede dökme yükler için, depolama, paketleme tesisleri kurmayı planlamaktalar. Şimdilik 1650 ton gübre geldiğini kısa zamanda 1500 tonluk gübreninde beklendiğini "söyledi.

Çillioğlu ayrıca Rize'de limancılığın ihtiyacı olan kırk ayak diye tabir edilen 4 dingile sahip ahşap kasa damperli kamyon ve damperli tır dorseler olan taşıma sistemine ihtiyaç olduğunu, limanın ise bu tip araçlara sürekli olarak talepleri arttığından dolayı taşıma firmalarının bu yönde taşıma araçlarını geliştirmekte olduğunu da sözlerine ekledi.

Horoz Lojistik Rize yetkili liman Acentesi de olan, RİPAŞ SHIPPING AGENCY A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Kral Faysal Çillioğlu, "Horoz Lojistik tarafından Nazım İmamoğlu adlı gemi ile nakliyesi yapılan gübrelerin bölgemizdeki Toros Gübre ana bayilerine RİDENPET LİMANCILIK taşeron firması ile boşaltılıp, boşaltılan gübrelerin bayilere ulaştırılacaktır." dedi.

Faysal Çillioğlu bu çalışma ile ilerleyen günlerde bölgemizin gübre talebi için meydana gelebilecek yığılmaları önleyeceğini bu sayede vatandaşın daha ucuza gübre edinebileceğini söyledi.

http://www.olay53.com/ sitesinden 21.05.2019 tarihinde yazdırılmıştır.