• BIST 1.153
  • Altın 502,128
  • Dolar 8,1553
  • Euro 9,6454
  • Rize 13 °C

Ar-Ge ve İnovasyon Devrimi

Resul KURT

Ekonomik kalkınmada en önemli unsurlardan birinin Ar-Ge ve yenilikçi uygulamalar olduğu dikkate alındığında, ülkemizin de mutlaka teknoloji geliştirerek katma değeri yüksek ürünler ihraç etmesi gerçeği ortaya çıkmaktadır. 2002 yılından bugüne kadar Ar-Ge ve teknoloji geliştiren şirketlere önemli destekler sağlandığını söyleyebiliriz.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, TÜBİTAK’ta düzenlenen Ar-Ge Reform Paketi Tanıtım Toplantısı'nda, “Ar-Ge reform paketini hazırlarken Türkiye’nin niteliksel bir sıçramaya ihtiyacı var, bu açıdan Türkiye’nin mührünü vurduğu bir dönem olacak.” Demek suretiyle önümüzde süreçte Ar-Ge faaliyetlerinin önemli ölçüde destekleneceği müjdesini vermiştir.

Ar-Ge harcamaları yapılırken özel sektör temsilcileri de bu çalışmanın içine katılacak, Ar-Ge faaliyetleri arttırılacak. Ar-Ge Reform paketinin tasarım faaliyetlerinden koordinasyona kadar altı temel adımı bulunuyor.

1- Tasarım faaliyetleri destekleme kapsamına alınıyor.

2- Ar-Ge yatırımları ve nitelikli üretimi arttıracak adımlar atılıyor.

3- Ar-Ge personelinin niteliği ve istihdamı arttırılıyor.

4- Ar-Ge faaliyetlerinin ticarileşmesini sağlayacak eylemler hayata geçiriliyor.

5- Üniversite sanayi işbirliği güçlendiriliyor.

6- Ar-Ge ve yeniliklerin koordinasyonu sağlanacak.

Geçtiğimiz günlerde, AK Parti Ekonomi İşleri Başkanı Dr. M. Mehdi Eker ile birlikte Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) ekibiyle İSO Meclis Başkan Yardımcısı, aynı zamanda AK Parti Ekonomi Başkan Yardımcılığını birlikte yürüttüğümüz Hasan Büyükdede’nin ev sahipliğinde Ar-Ge ve inovasyon ağırlıklı bir sohbet fırsatımız oldu.

SAHA İstanbul Türkiye’nin ihtiyacı olan teknoloji geliştirmesine büyük bir katkıda bulunmak istiyor. Esasen bürokrasinin azaltılması ve özel sektörün önünün açılması halinde Türkiye çok ciddi teknoloji geliştirmelerini yapabilecek seviyede şirketlere sahip.

Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı Ar-Ge Reform paketinin aşağıya aldığımız konu başlıklarıyla ülkemize katma değerli ürünler, yeni teknolojiler ve inovatif ürünler geliştiren şirketlerin çabasıyla önemli bir merhale kat edeceğini düşünüyorum. İşte Ar-Ge reformunun satır başları;

1- Tasarım merkezleri kurularak Ar-Ge Merkezleri’ne sağlanan destek ve muafiyetlerden yararlandırılması. Teknolojik Geliştirme Bölgeleri’nde gerçekleştirilecek tasarım faaliyetlerinin de destek ve muafiyet kapsamına alınması.

2- Ar-Ge ve tasarım yapan firmalarımızın yanı sıra Ar-Ge ve tasarımı siparişle yaptıran KOBİ’lerimizin de vergi indiriminden yararlandırılması.

3- Ar-Ge merkezi kurmak için gerekli en az Ar-Ge personeli sayısının özellikle yüksek teknolojili sektörlerde 30’dan 15’e düşürülmesi.

4- Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilecek temel bilimler mezunlarımızın brüt asgari ücret kadar kısmının 2 yıllığına Devlet tarafından karşılanması.

5- Firmaların ortak proje yapmalarını teşvik etmeye yönelik 'Rekabet Öncesi İşbirliği' projelerine vergisel ve hibe destekler sağlanması.

6- Ar-Ge, yenilik ve tasarım projeleri kapsamında dışarıdan temin edilen ürünlere Gümrük Vergisi İstisnası getirilerek proje sürelerinin kısaltılması ve maliyetlerinin düşürülmesi.

7- Öncelikli ve stratejik sektörlerde (bilişim, sağlık, biyoteknoloji, nanoteknoloji, savunma, uzay, havacılık vb.) İhtisas (Tematik) Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin kurularak, odak Ar-Ge yapılarının tesis edilmesi.

8- Teknoloji Geliştirme Belgeleri ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri’nde çalışan personelin projelerle ve lisansüstü eğitimleriyle ilgili olarak dışarıda geçirmeleri gereken sürelerinde muafiyet kapsamına alınması.

9- Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nde yer alan Teknogirişim Sermayesi Desteği ile kurulan firmalara doğrudan girişim sermayesi sağlayan firmalara vergi indirimi kolaylığının getirilmesi.

10- Yenilikçi fikirlere sahip gençlere verilen 100 bin TL’lik Teknogirişim Sermayesi Desteği’nin proje niteliğine göre 500 bin TL’ye kadar arttırılması, mezuniyet sonrası 5 yıllık sürenin 10 yıla uzatılması.

11-  Bilişim sektöründeki firmaların güvenli ve kaliteli yazılımlar geliştirmelerini sağlamaya yönelik standart belirleme ve yetkilendirme sisteminin getirilmesi.

12-  Üniversite-sanayi işbirliği faaliyetlerinde bulunan öğretim üyelerinin bu faaliyetleri sonucunda elde ettikleri gelirlerden; gelir vergisi kesintisi yapılmaması, döner sermaye kesintisinin %15 ile sınırlandırılması öğretim üyesine %85’inin ödenmesi.

  • Yorumlar 0
    OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Olay53.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0537 617 89 89