• BIST 1.153
  • Altın 502,590
  • Dolar 8,1553
  • Euro 9,6454
  • Rize 17 °C

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve “GETAP”A

Kıvanç Tığlı BULUT

Değerli okuyucularım, bazı öğrencilerimiz zekâları normal olduğu halde, derslerinde başarı gösteremezler. Öğrenme güçlüğü denilen bu bulgu, beyindeki bir sorundan kaynaklanır. Beynin bölümleri birbiriyle yeterli şekilde iletişim kuramamakta ya da bilgiyi uygun bir şekilde transfer edememektedir. Temelde eksik olan unsurlar (dikkat, dil öğrenme, görsel algılayış) birçok yeteneği etkilemektedir. Bunlar arasında okuma yazma, aritmetik, dinleme, konuşma ve anlama sayılabilir. Öğrenme güçlüğü olan çocuklar, genellikle bunlardan birkaçında birden sorun yaşarlar.

Dikkat eksikliği bozukluğu yaşayan öğrencilerde sıklıkla ders başarısızlığı görülür. Dikkat eksikliği bozukluğu denilen şey, “Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu”nun bir alt türüdür.. DEB’da konsantrasyon zorluğu, dikkat dağılması, geleceğe yönelik düşünmekte zorlanma ve idarecilikte faal olamamaktır. Örneğin, öğretmenin çocuk için tuttuğu notlarda “Ayşe daha az hayal kurmalı ve işine daha iyi konsantre olmalı” ya da “Ahmet potansiyelini değerlendiremiyor” gibi tanımlama olması DEB şüphelerini ortaya çıkarabilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun, okul başarısızlığının tedavisinde kullanılan “GETAP”  beynimizin zihin fonksiyonları olan ve zekayı oluşturan Dikkat, Konsantrasyon, Hafıza, Mantık, Muhakeme ve İşlem hızını geliştirmek, güçlendirmek ve korumak için bilimsel yöntemlerle hazırlanmış bir gelişim ve takip programıdır. GETAP programı ile nöronlar arası iletişim inanılmaz artar. Nöronlar arası iletişimin artması ile birlikte Sinapsiar yani bağlantı noktaları güçlenir ve yepyeni bağlantılar oluşur. Bu süreç beynimizin zihin fonksiyonlarının üstün bir performans ile çalışmasını sağlar. Sonuç olarak beynimiz çok daha verimli hale gelir ve başarı performansı yükselir. 

GETAP, bireyin gelişebilen zekâ alanlarının tamamına yönelik zihin egzersizlerinden oluşmaktadır. Egzersizler, zekânın alt bileşenlerinden hiçbirini dışarda bırakmayacak şekilde geliştirilmiştir. Sadece bilişsel gelişimi değil, kâğıt-kalem kullanarak bireyin psikomotor gelişimini de geliştirmeyi hedeflemektedir. Yaptığımız gözlemlerde, zekâ ölçekleri uygulanmış bireylerin belli bir süre GETAP egzersizleriyle çalıştıktan sonra tekrar aynı zekâ ölçekleri uygulandığında, önceki alınan skora göre anlamlı bir artış olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalar ışığında GETAP egzersizlerinin zekâyı birçok yönden geliştirdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocukluk çağında en sık görülen nöropsikiyatrik bozukluklardan biridir. DEHB olan bireyler genel olarak dikkatlerini toplayamaz ve konsantre olamazlar. Yapmak istemedikleri bir etkinliği asla yapamazlar. Bir işe başladıklarında dikkatleri kısa sürede dağılır. Örneğin derste öğretmeni dinlemeye başladıktan kısa bir süre sonra dikkatleri dağılarak algılamaları sona erer (Özgür, 2013). 

DEHB tanısı konmuş olan bireylere genel olarak ilaç verilmekte ve bu şekilde hastalığın bireyi olumsuz etkilemesi en aza indirgenmeye çalışılmaktadır. Ancak ilacın bazı bireylerde yan etkiler göstermesi, ileri derece rahatsızlık göstermeyen bireylere de ilaç verilmesi ve ilacın hastalığı kalıcı olarak tedavi edememesi, ebeveynlerin ilaç tedavisine mesafeli durmalarına sebep olmaktadır.

DEHB’yi ortaya çıkaran nörolojik nedenler tam olarak bilinmediğinden, yapılacak tedavi yöntemi de tam olarak bilinmemektedir. Bu yüzden DEHB’nin ilaçsız tedavi yöntemleri araştırılmaya başlanmıştır. Yapılan kısıtlı sayıdaki araştırmada DEHB’nin düzenli zihin egzersizleriyle, folklor ve spor etkinlikleriyle giderildiği ortaya çıkmıştır (Topçu, Yıldız ve Topcu-Bilgen, 2007).    

GETAP egzersizleri ise birçok DEHB tanısı almış bireylerde oldukça önemli sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Öyle ki, psikiyatristler tarafından tanı konulan ve ilaç kullanan birçok bireyin, GETAP egzersizlerine belli bir süre devam ederek ilaç kullanmayı bırakacak duruma geldikleri gözlenmiştir. GETAP egzersizlerinin dikkat, hafıza, konsantrasyon ve görsel analojik muhakemeyi geliştirecek şekilde oluşturulması, DEHB olan bireylerin de dikkat eksikliğini gidermelerinde son derece etkilidir.

GETAP, öncelikle problemli olan bireyleri hedef almakla birlikte, normal bireylerin de var olan potansiyellerini en üst düzeyde kullanabilmelerine olanak sağlamak üzere oluşturulmuştur. Zihinsel problemleri sebebiyle ders dinleyemeyen, akademik yönden başarısız bireyleri oyun ortamına alarak sıkılmadan aktivite yapmalarını sağlamakta ve belli bir süre sonra ileri düzeyde zihinsel gelişim göstermelerini sağlamaktadır.

Çocuklarımızın var olan potansiyellerini en üst seviyede kullanabilmeleri duasıyla Allah’a emanet olunuz.

  • Yorumlar 0
    OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Olay53.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0537 617 89 89