• BIST 1.136
  • Altın 505,829
  • Dolar 8,2460
  • Euro 9,6994
  • Rize 22 °C

Ortağını Bildirmeyen Şirkete Ceza yok

Resul KURT

5510 sayılı Kanun'la 1.10.2008 tarihinden itibaren anonim şirketin yönetim kuruluna seçilen ortaklar ve/veya limitet şirket ortakları için de kağıt formatlı işe giriş ve işten çıkış bildirgelerinin verilmesine ilişkin yükümlülük getirilmiştir.

5510 sayılı Kanun'un yürürlük tarihi olan 01.10.2008 tarihinden itibaren kanunun 4/(b) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar (Bağ-Kur’lular) için geçerli bir husus olup, 01.10.2008 tarihinden itibaren kanunun 4/b sigortalısı sayılanlar için sigortalı işe giriş ve çıkış bildirimlerinin verilmesi gerekmektedir.

Anonim şirketin yönetim kuruluna seçilen ortaklar ve/veya limitet şirket ortakları için 15 gün içinde kağıt formatlı işe giriş bildirgesinin verilmemesi veya anonim şirket yönetim kurulundan ayrılan ortaklar ile hissesinin tamamını bir başkasına devreden limitet şirket ortakları için 10 gün içinde kağıt formatlı işten çıkış bildirgesinin verilmesi gerekmektedir.

Ancak uygulamada bu yükümlülüğün yeterince duyurulmamış olması veya başka nedenlerle birçok şirketin bu yükümlülüğe uymadığı görülmektedir.

6552 sayılı Kanun ile şirket tüzel kişilikleri tarafından ortaklar ve/veya yönetim kurulu üyesi ortaklar için verilmesi gereken kağıt formatlı işe giriş ve işten çıkış bildirgelerinin 11.12.2014 tarihine kadar verilmesi halinde ilgili bildirgeler kanuni süresinde verilmiş sayılacağı ve idari para cezası uygulanmayacağı hüküm altına alınmıştır.

Şirketlerin ilk tescilinde (kurulması esnasında) bildirimler Ticaret Sicil Memurluğu tarafından yapıldığından ilk şirket kuruluşları için bildirim yapılmayacaktır. Sadece 01.10.2008 tarihinden sonraki hisse devirlerinden sonra ortakların/YK üyesi ortakların işe giriş ve çıkış bildirimleri limited/anonim şirketler tarafından yapılacaktır.

01.10.2008 tarihinden sonra Anonim şirketin yönetim kuruluna seçilen ortaklar veya Anonim şirketin yönetim kurulundan ayrılan ortaklar için işe giriş ve çıkış bildirimleri anonim şirketler tarafından yapılacaktır.

Yine 01.10.2008 tarihinden sonra limitet şirket ortağı olan veya hisselerinin tamamını devrederek ortaklıktan ayrılanlar için işe giriş ve çıkış bildirimleri limited şirketler tarafından yapılacaktır. Hisse devrinin tamamını değil de, bir kısmını devredenler için (ortaklıklarının devam etmesinden dolayı) bildirim yapılmasına gerek olmadığı daha önce de belirtilmişti.

Bu sürenin son günü 11.12.2014 olmakla birlikte, 11.12.2014 tarihi dahil olmak üzere düzenlenen bildirgelerin iadeli taahhütlü posta ya da elden SGK’ya gönderilmesi halinde bildirimler süresinde yapılmış sayılacak ve idari para cezası uygulanmayacaktı.

Uygulamada yaşanan sıkıntılar ve TÜRMOB tarafından yapılan girişimler ile kanunun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılanlardan (Bağ-Kur), kollektif şirket, donatma iştiraki, adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortaklarının, anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının, limited şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortaklarının hisse devri işlemleriyle yeni ortak olma ve ayrılma ile iflas, tasfiye ve münfesih durumdaki şirketlerin ortaklarının, sigortalılık başlangıç ve sona ermesiyle ilgili olarak, gerek şirket yetkililerinin gerekse sigortalıların kanuni süre içerisinde bildirimde bulunmamaları halinde idari para cezası uygulanacağına dair açık bir hüküm bulunmadığından bu kapsamdaki sigortalılar ile şirket yetkililerinin süresi içerisinde veremedikleri işe giriş ve işten ayrılış bildirgeleri sebebiyle idari para cezası uygulanmayacağı hususunda SGK ile mutabık kalınmıştır.
Dolayısıyla 11.12.2014 tarihine kadar bu belgeleri vermeyenlere idari para cezası uygulanmayacaktır.

  • Yorumlar 0
    OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Olay53.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0537 617 89 89