• BIST 2.785,16
  • Altın 1032.805
  • Dolar 17.8901
  • Euro 18.2531
  • Rize 23 °C

Vergi Affını Kaçırmayın!

Resul KURT

Bir süredir torba yasayla getirilen vergi affı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçlular 1 Aralık 2014 tarihine kadar (bu tarih dahil) ilgili vergi dairesine başvuracaktır. Borçlu olunan vergi dairesine her borç için ayrı ayrı başvurulacaktır. Kanun kapsamında borçların yapılandırılabilmesi için teminat gösterilmesi şartı bulunmamaktadır.

Dolayısıyla vergi borçluları açısından birçok avantajı bulunan bu yapılandırma hakkından faydalanılmasında yarar olduğunu belirtmek istiyorum.

6552 sayılı Torba Kanunun;

- 73’üncü maddesinde Maliye Bakanlığı’na bağlı tahsil dairelerince takip edilen bazı amme alacakları ile büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin ve belediyelerin bazı alacaklarının yeniden yapılandırılması ile Maliye Bakanlığı’na bağlı tahsil dairelerince takip edilen bazı amme alacaklarının terkinine ilişkin düzenlemeler yer almakta,

- 74’üncü maddesi hükmü ile de bilanço esasına göre defter tutan kurumlar vergisi mükelleflerine, 31/12/2013 tarihi itibariyle düzenledikleri bilançolarında görülmekle birlikte işletmelerinde bulunmayan kasa mevcutları ile işletmenin esas faaliyet konusu dışındaki işlemleri dolayısıyla (ödünç verme ve benzer nedenlerle ortaya çıkan) ortaklarından alacaklı bulunduğu tutarlar ile ortaklara borçlu bulunduğu tutarlar arasındaki net alacak tutarlarını Kanunun yayımlandığı 11/9/2014 tarihini izleyen üçüncü ayın sonuna kadar vergi dairelerine beyan etmek suretiyle kayıtlarını düzeltmeleri ve böylece kayıtlarını fiili duruma uygun hale getirmelerine imkanı verilmektedir.

Birikmiş borçlar enflasyon oranında güncellenerek, faiz ve zamlar silinmektedir. İlk taksit ödeme süresi içinde tamamen ödenmesi hâlinde, bu tutara bu Kanunun yayımlandığı tarihten ödeme tarihine kadar geçen süre için herhangi bir faiz uygulanmaz.

Taksitle ödenmek istenmesi hâlinde borçluların başvuru sırasında altı, dokuz, on iki veya on sekiz eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birini tercih etmeleri şarttır. Tercih edilen taksit süresinden daha uzun bir sürede ödeme yapılamaz.

Taksitle yapılacak ödemelerinde ilgili fıkralara göre belirlenen tutar;

1) Altı eşit taksit için (1.05),

2) Dokuz eşit taksit için (1.07),

3) On iki eşit taksit için (1.10),

4) On sekiz eşit taksit için (1.15),

Katsayısı ile çarpılacak ve bulunan tutar taksit sayısına bölünmek suretiyle ikişer aylık dönemler hâlinde ödenecek taksit tutarı hesaplanacaktır. Taksitle ödeme hakkından yararlanmak üzere başvuruda bulunan borçlulara tercih ettikleri taksit süresine uygun ödeme planı verilir. Ancak, tercih edilen süreden daha kısa sürede ödeme yapılması halinde ödenecek tutar ilgili katsayıya göre düzeltilir.

Alacak aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının yüzde 50’sinin ödenmesi halinde bu cezaların kalan yüzde 50’sinin tahsilinden vazgeçilmektedir.

Yapılandırılan borçların taksitler halinde ödenmesi imkanı getirilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi (www.gib.gov.tr) üzerinden borçların kredi kartıyla ödenmesi kolaylığı sağlanmaktadır.

Borçlarını yapılandıran mükellefler hakkında yeni cebri icra takibi yapılmayacaktır.

6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında tecil ve taksitlendirilmesi mümkün olmayan KDV, ÖTV gibi borçlar da Kanun kapsamında yapılandırılmaktadır.

31.12.2007 tarihi öncesine ait 50 TL ve aktındaki borçlar silinmektedir.

Sigara kullanımından dolayı kesilenler hariç olmak üzere 2013 öncesi 120 TL ve altındaki bazı idari para cezaları (trafik para cezaları, Karayolu Taşıma Kanunu uyarınca kesilen cezalar, askerlik para cezaları, seçim para cezaları, köprü ve otoyollardan usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları, nüfus para cezaları ve RTÜK tarafından verilen para cezaları vb.) ile 12 TL ve altındaki köprü ve oytoyollardan ihlalli geçiş ücretleri silinmektedir. Vergi dairelerine;

- Vergi, resim, harç ve bunlara ilişkin cezalar ile gecikme zammı borçları,

- Bazı idari para cezaları,

- Diğer borçlar,

için başvurulacaktır. 6552 sayılı Kanun kapsamına giren;

- Ecrimisil,

- Öğrenim kredisi, katkı kredisi,

- Kaynak kullanımını destekleme fonu (KKDF),

- Haksız yere yararlanılan destek ödemeleri,

- 2458 sayılı Kanun kapsamındaki yiyecek bedelleri,

gibi borçlar da yapılandırılacaktır.

11.09.2014 tarihi itibariyle kesinleşmiş olması şartıyla,

- Beyana dayalı vergilerde 30.04.2014 öncesi dönemlere ilişkin tüm vergiler,

- 2014 yılı takvim yılına ilişkin 30.04.2014 tarihinden önce tahakkuk eden motorlu taşıtlar vergisi i ve yıllık harçlar gibi borçlar,(2014 yılı için tahakkuk eden MTV ikinci taksidi ile 2014 yılında ödenecek gelir vergisi ikinci taksidi kapsam dışındadır)

- Kapsama giren vergi aslına bağlı vergi cezaları ile usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları,

- Kapsamdaki borçlara bağlı gecikme faizi ve zammı gibi fer’i borçlar kanun kapsamında yapılandırılacaktır.

Herhangi bir teminat şartı aranmamaktadır.

Motorlu taşıtlar vergisi ve trafik para cezaları için araç plakasının kayıtlı olduğu ildeki vergi dairsine gitmek zorunlu değildir. Bulunulan ildeki ve ilçedeki motorlu taşıtlar vergisini tahsil ile görevli vergi dairesine başvuru yapılabilir. Birden fazla araç sahibi olanların her bir araç için ayrı ayrı yapılandırma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

  • Yorumlar 0
    OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Olay53.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0537 617 89 89