Bilirkişilik Temel Eğitimleri Rize'de Başladı

Bilirkişilik Temel Eğitimleri Rize'de Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimleri, Rize Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasında başladı.

Rize’de çeşitli serbest meslek erbabından 112 kişinin katılım sağladığı eğitimlerde, bilirkişi adayları 18 saati teorik 6  saati uygulama olmak üzere toplamda 24 saat eğitim görecek.

Eğitimlerle ilgili Rize Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (RSMMMO) Başkanı Ali Fuat Çakmakçı yaptığı açıklamada, Bilirkişilik Temel Eğitimi almayanların bundan sonra bilirkişilik yapamayacaklarını belirterek, “6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu kapsamında, ‘Bilirkişilik Yönetmeliği’ 03/08/2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğe göre; adli ve idari yargı alanında yürütülen her türlü bilirkişilik faaliyetinin yapılabilmesi için, bilirkişilik yapacak kişilerin ‘Bilirkişilik Temel Eğitimi” almaları ve sertifika sahibi olmaları zorunluluğu getirilmiştir. Bilirkişilik Temel Eğitimi almayanlar bundan sonra bilirkişilik yapamayacaklardır.”dedi.

ali-fuat-cakmakci-001.jpg

Bilirkişilik temel eğitiminin beş yıllık meslekî kıdem kazanmış kişiler tarafından alınan ve bilirkişilik faaliyetinin yürütülmesi ile ilgili temel, teorik ve pratik bilgileri içeren bir eğitim olduğunu kaydeden RSMMMO Başkanı Ali Fuat Çakmakçı, “Temel eğitim, 18 saati teorik ve 6 saati uygulamalı olmak üzere en az 24 ders saatinden oluşur. Eğitimlerini tamamlayan katılımcılara temel eğitimi tamamladıklarına dair bir belge verecektir. Bilirkişilik temel eğitimine katılarak sertifika sahibi olan kişiler, Adli ve İdari Yargı Komisyon Başkanlıkları tarafından yapılan bilirkişilik ilanında belirtilen diğer şartları da sağlamaları halinde, almış oldukları sertifika ile birlikte bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabileceklerdir.” diye konuştu

bilirkisilik-temel-egitimleri-rizede-basladi-2.jpg

Çakmakçı, Adalet Bakanlığı izniyle  yetki alan TÜRMOB (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği) eğitimlerinin illerdeki odalarda düzenlenmekte olduğunu fade ederek, “Rize Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası  hizmet binasındaki eğitimler 17/11/2017 tarihinde başlamıştır.  Eğitimlere toplam 112 çeşitli Serbest Meslek Erbabı başvuruda bulunmuştur. 24 kişiden oluşan sınıflarda her sınıfta  18 saat teorik 6  saat uygulama olmak üzere toplamda 24 saat ders verilecektir. 17-18-19-20/11/2017 ve 24-25-26-27/11/2017 tarihlerinde yapılacak olan eğitimlerimizin sabah programı 08.30-14.30,  öğle programı ise 15.30-21.30 saatleri arasında yapılacaktır. Tarafsız, objektif ve bilime dayalı düzenlenecek bilirkişi raporlarının mahkemelerce verilen kararlarda önemli bir kaynak teşkil ettiği aşikardır. Mahkemelere teknik anlamda bilgi sunacak bilirkişilerin temel eğitim ve uygulama eğitimi almalarının doğru bir uygulama olduğunu düşünmekteyiz.  Eğitimlerimizin başarılı geçmesi temenni ediyorum.” şeklinde sözlerini tamamladı.

bilirkisilik-temel-egitimleri-rizede-basladi-1.jpg