Bölgesel İrşat Stratejisi Çalıştayı Rize'de Gerçekleştirildi

Bölgesel İrşat Stratejisi Çalıştayı Rize'de Gerçekleştirildi
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından irşat hizmetlerinde farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen "Bölgesel İrşat Stratejisi Çalıştayları" Rize’de devam etti.

Vaaz-irşat hizmetlerinin etkinlik ve verimliliğini artırmak, yaşanan sorunları tespit etmek ve bölgesel irşat stratejilerini müzakere etmek amacıyla Rize, Trabzon, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt illerine yönelik düzenlenen "Bölgesel İrşat Stratejisi Çalıştayı" Rize Müftülüğü’nün ev sahipliğinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, buluşmanın öneminden söz ederek hayırlara vesile olması temennisinde bulunduğu çalıştayda yaptığı açıklamada, "Arkadaşlarımızın yaptığı örnek çalışmaları görmek, zayıf ve güçlü yönlerimizi tespit etmek, farklı yöntem ve metotlarımızı paylaşmak, irşat hizmetlerine ivme kazandıracak yeni fikirler elde etmek amacıyla bir araya geldik. Burada sizin görüş ve önerileriniz bizim için çok kıymetlidir. Bölgelerimizde farklı kültürlere sahip insanlarla bir araya geliyoruz. Her insana aynı yöntemle, aynı metotla anlatamayabiliriz. Anlayabilecekleri şekilde seven, sevdiren bir dil kullanmalıyız. Yüce Allah Hz. Adem’den bu yana bizleri din hizmetinden mahrum bırakmadı. İrşat hizmetlerinde bizim ölçümüz Kur’an ve sünnettir. Dini anlatırken Kur’an ve sünnet bizim olmazsa olmazımızdır. İnsanların anlayış kabiliyetine göre, yaş gruplarına göre aynı konuyu farklı yöntemlerle Peygamber efendimizin anlattığı yöntemlerle anlatmalıyız." dedi.

Çalıştayda "İrşad Hizmetlerinde İl/İlçe İrşad Kurulları", "İrşad Hizmetlerinin Aracı Olarak Hutbe ve Vaaz Programları", "Toplumun Farklı Kesimlerine Yönelik İrşat Hizmetleri", "Basın, Radyo-Tv ve Sosyal Medya Yoluyla Vaaz İrşat Hizmetleri", "Mevlid-i Nebi Haftası, Camiler ve Din Görevlileri Haftası, Ramazan ayı vb. Zaman Dilimlerinde Gerçekleştirilen Etkinliklerin Toplumsal Karşılığı ve Çözüm Önerileri" ele alındı.

Rize İl Müftüsü Naci Çakmakçı, çalıştaya ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek katılımcılara teşekkür etti.

Çalıştaya; Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, İrşat Hizmetleri Daire Başkanı Ahmet Ünal, Rize İl Müftüsü Naci Çakmakçı, Artvin İl Müftüsü Mesut Harmancı, Gümüşhane İl Müftüsü Hüseyin Gün, Bayburt İl Müftüsü Abdurrahman Şahin, merkez teşkilatında farklı birimlerde görevli Diyanet işleri uzmanı ve uzman yardımcıları, bölgede görev yapan din hizmetlerinden sorumlu il müftü yardımcıları ile vaizler katıldı.

rizede-bolgesel-irsat-stratejisi-calistayi-duzenlendi-4.jpg

rizede-bolgesel-irsat-stratejisi-calistayi-duzenlendi-3.jpg

rizede-bolgesel-irsat-stratejisi-calistayi-duzenlendi-2.jpg

rizede-bolgesel-irsat-stratejisi-calistayi-duzenlendi-1.jpg

Kaynak:ZEYNEP TAYLAN

HABERE YORUM KAT
OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
9 Yorum