Geçici işçilere kadro düzenlemesi yasalaştı, ÖZ Gıda İş Sendikası’ndan açıklama

Geçici işçilere kadro düzenlemesi yasalaştı, ÖZ Gıda İş Sendikası’ndan açıklama

ÖZ Gıda İş Sendikası, geçici işçilere kadro düzenlemesini içeren teklifin TBMM’de kabul edilmesinin ardından açıklamada bulundu.

ÖZ Gıda İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada, ÇAYKUR’un norm kadroyu belirleyip Bakanlığa bildireceğini ve kıdem sırasına göre; halen çalışan veya çalışma hakkı bulunan geçici işçilerin kadro hakkı olacağı kaydedilerek, toplu is sözleşme zamanında 180 günün üzerinde çalışma süresinin talep edileceğine vurgu yapılarak önemli taleplerin sözleşmede yer alacağı belirtildi.

Açıklamada, geçici işçilere de kadro düzenlemesini içeren “İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” teklifinin TBMM Genel Kurulunda kabul edildiği ve teklifle, kurumların ihtiyaçları doğrultusunda geçici işçilerin çalışma süresinin 11 ay 29 güne kadar arttırılmasının önünün açıldığı hatırlatmasında bulunularak, “Buna göre kurum farkı gözetmeksizin geçici iş pozisyonlarında çalışanların çalışma süreleri aynı vize dönemi içinde 11 ay 29 güne kadar uzatılabilecek. Bu sürenin belirlenmesinde idare, kurum ve kuruluşun bağlı veya ilgili olduğu bakanlık yetkili olacak.
İdare, kurum ve kuruluşlar tarafından çalıştırılan geçici işçiler, çalıştırıldıkları iş yerlerinde geçirdiği kıdem süresi esas alınarak bu işyerlerinde boş olan sürekli işçi kadrolarına geçirilecek.

Bunda Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (ÇAYKUR) öncelikle gerçekten ihtiyacı olan boş norm kadroyu belirleyip bakanlığa bildirmesi gerekmektedir. Böylelikle Kıdem sırasına göre; halen çalışan veya çalışma hakkı bulunan geçici işçilere öncelik vermekle birlikte onları kadrolu işçi haline dönüştürmüş olacak. Öz Gıda İş Sendikası olarak toplu iş sözleşmesi görüşmelerimizde masada olan bu iki çalışmayı da kurum ile birlikte yürüteceğiz.

Ayrıca, hazırladığımız toplu sözleşme taslağımızda kampanya dönemi harici çalışan arkadaşlarımızın çalışma sürelerinin 180 güne dahil edilmemesi ve mevcut çalışma sürelerinin arttırılması yönünde önemli taleplerimiz olacaktır. Şimdiden emekçi kardeşlerimize hayırlı olsun.” ifadelerine yer verildi.

img-1951.jpeg

HABERE YORUM KAT
OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
54 Yorum