Mersin’de Gençler ’mertuseg Projesi’ İle Turizm Sektörüne Hazırlanıyor

Mersin’de Gençler ’mertuseg Projesi’ İle Turizm Sektörüne Hazırlanıyor
Mersin Büyükşehir Belediyesince, turizm alanında gençlere iş olanağı sunmak için hayata geçirilen ve Mersin Üniversitesi iş birliği ile yürütülen "Mersin'in gençlerinin turizm sektörü için güçlendirilmesi" (Mertuseg) projesi kapsamında...

Mersin Büyükşehir Belediyesince, turizm alanında gençlere iş olanağı sunmak için hayata geçirilen ve Mersin Üniversitesi iş birliği ile yürütülen "Mersin'in gençlerinin turizm sektörü için güçlendirilmesi" (Mertuseg) projesi kapsamında kursiyerler, Denizden Restoranda uygulamalı eğitim aldı.

Mersin'de yaşayan 18-29 yaş arasındaki gençlerin turizm alanında istihdam edilmesini amaçlayan ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından da desteklenen projede öğrenciler, mesleki eğitimlerin yanı sıra uygulamalı eğitim de alıyor. Proje kapsamında; turizm ve konaklama sektöründe istihdam edilmek üzere ön büro (resepsiyonist), restoran ve kat hizmetleri alanlarında kalifiye personel yetiştiriliyor. 20 Kasım'da başlayan ve 30 Nisan'da sona erecek olan eğitim sonunda kursiyerler, Mersin Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi onaylı "Mesleki eğitim sertifikası'na da sahip olacak.

Projeye katılan kursiyerler, Büyükşehir Belediyesine ait restoranda uygulamalı eğitim aldı. Restoranının işletme müdürü Cengiz Yüksel, katılımcılara restoran sektörü ile ilgili teorik ve pratik eğitim verdi. Servis, kuver çeşitleri, içecek sunumlarını uygulamalı gösteren Yüksel, müşteri karşılama ve müşteri ile iletişim kurma gibi konulara da değindi.

"Bu sektörde bilgi ve deneyim çok önemli"

Yüksel, turizm sektöründe kalifiye eleman bulmanın çok zor olduğundan bahsederek, "Kursiyerlere, program kapsamında bilgi ve deneyimlerimizi aktarıyoruz. Müşterilerin memnun olarak ayrılması için neler yapılacağı, uygulamalı eğitimle veriliyor. Servis ve müşteri karşılama nasıl yapılabilir gibi konularda eğitim alıyorlar. İyi bir uygulama süreci oldu. Bu sektörde bilgi ve deneyim çok önemli. Kalifiye eleman olabilmek için bu uygulamaların muhakkak yapılması gerekiyor. Bu tarz uygulamaları özümseyen insanlar, turizm sektörüne daha fazla katkı sağlayacaktır" dedi.

"Projemiz, gençlerin hayatına dokundu"

Mersin Büyükşehir Belediyesinin MERCEK bünyesindeki bu projesinin, gençlerin hayatına dokunan bir proje olduğunu belirten proje asistanı Deniz Ayma, "Amacımız burada otel, restoran ve kafelerdeki iş yönetimini, iş yönetimi ile beraber servis pratiklerinin nasıl işlediğini görmeleri. Daha önce de Mersin'de ve Antalya'da çeşitli otel ziyaretleri gerçekleştirdik. Bu otel ziyaretlerimizde projede yer alan gençlerimiz, otellerdeki yetkili isimlerle görüştü, gözlem yapma fırsatı buldu. Aynı zamanda Antalya'daki otellerde iş görüşmeleri, iş başvuruları yaptılar. Henüz mesleki eğitimlerimiz bitmeden istihdam olan gençlerimiz bile oldu. Tabi bu da bizim için çok büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı" diye konuştu.

"Turizm sektöründe geleceğin girişimcilerini yetiştirmeyi amaçlıyoruz"

Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otelcilik Bölümü Öğretim Görevlisi İbrahim Çakan, turizm sektöründe hem kalifiye eleman hem de bu sektörde geleceğin girişimcilerini yetiştirmeyi amaçladıklarını belirterek, "Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Üniversitesi arasında imzalanan protokolle beraber, Mersin'deki gençlerimizin turizm sektöründe alacağı eğitimlerde eğitmen olarak görev yapıyoruz. Burada yaptığımız çalışmayla servis derslerinde, yani restoran bölümünde yaptığımız öğretimin, sahada sektördeki alt uygulamalarını bir örnek olarak görüyoruz. Bu uygulamaları daha önce farklı otellerde de yaptık" ifadelerine yer verdi.

"Bu proje ile istihdamda yer bulacağıma eminim"

Katılımcılardan Hande Ustaoğlu ise uygulamalı eğitimin kendileri için çok faydalı olduğunu söyleyerek, "Biz burada bir restoran içerisinde nasıl çalışıldığını, iş akışının neler olduğunu, servis personeli olmanın nasıl bir şey olduğunu öğrenmeye çalışıyoruz. Üniversiteden hocalarımız bize bu konuda destek oluyor. Değişik otellerde de uygulamalı eğitimlerimiz oldu. Burada bize restoranımızın müdürü, servis ve iş akışının nasıl olduğunu anlatıyor. Bu proje ile istihdamda yer bulacağıma eminim" şeklinde konuştu.

Mersin’de Gençler ’mertuseg Projesi’ İle Turizm Sektörüne Hazırlanıyor

Kaynak:IHA

HABERE YORUM KAT
OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.