Rize Ziraat Odası Başkanı Arslan: Alan Bazlı Destek Çay Üreticilerimize Hayırlı Olsun

Rize Ziraat Odası Başkanı Arslan: Alan Bazlı Destek Çay Üreticilerimize Hayırlı Olsun
Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Böylece yaş çay üreticilerinin de alan bazlı destek sisteminden faydalanabileceği bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, çiftçilere ait tarımsal faaliyetlerin kayıt altına alınması için kurulan ÇKS'nin kullanılmasına ilişkin usul ve esasları belirliyor.

Değişiklikle, çiftçilerin ÇKS'ye kayıt olması, kontrollerin yapılması ve sistemin güncellenmesine ilişkin esaslar düzenlendi.

Buna göre, taahhütnameye konu araziler, üretim yılına ait uydu görüntüleriyle ya da tespit komisyonları tarafından yerinde kontrol edilecek.

Mirasçı ya da hissedarlarca, taahhütnameye konu arazilere üretim yılı içerisinde itiraz edilmesi durumunda bu arazilere ait kayıtlar, içinde bulunulan üretim yılından itibaren taahhütname süresinin sonuna kadar, itiraz edilen hisselere tekabül eden alanlar için sonlandırılacak.

Verasetten iştirak olup taahhütname ile başvurulan arazilere, hissedar veya mirasçılar tarafından itiraz edilmesi durumunda bu arazilere ait kayıtlar içinde bulunulan üretim yılından itibaren taahhütname süresinin sonuna kadar verasete konu hisselere itiraz edilen alanlar için sona erdirilecek.

Tapu sicilinde kayıtlı malikin ölümü halinde miras hakkının, mahkeme ya da noterden alınmış veraset belgesinde belirtilen mirasçılar adına tescil işlemi yapılmamış araziler, intikali yapılmamış araziler kapsamında sayılacak.

İntikali yapılmamış araziler için taahhütnameyle gerçekleştirilen başvurulara mirasçılarca itiraz edilmesi durumunda, mirasçılık belgesi istenecek.

Başvuru yapılan arazide, kendine ait hissesi olmaması durumunda hissedarlarla yapılmış kira sözleşmesi ya da taahhütname istenecek. Bu arazinin verasetten iştirak olup, hisse oranları belli olmaması durumunda tüm hissedarlarla yapılmış kira sözleşmesi ya da taahhütname istenecek.

Taahhütnameye konu arazilere ilişkin ÇKS kayıtları üretim yılının mart ayı içerisinde 15 gün süreyle il ve ilçe müdürlükleri ile muhtarlıklarda askıya çıkarılacak. Hissedar veya mirasçılar haricinde daha sonra yapılacak itirazlar değerlendirmeye alınmayacak.

RİZE ZİRAAT ODASI BAŞKANI ARSLAN: ALAN BAZLI DESTEK ÇAY ÜRETİCİLERİMİZE HAYIRLI OLSUN

Rize Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Arslan, yaptığı açıklamada, alan bazlı destek sisteminin çay üreticilerine de uygulanacağını duyurdu. Arslan, bunun mülkiyet ve mirasçılık sorunları nedeniyle desteklerden faydalanamayan çay üreticileri için önemli bir gelişme olduğunu belirtti.

Arslan, açıklamasında şunları söyledi: "Her platformda dile getirdiğimiz alan bazlı destek sisteminden bundan sonraki süreçte çay üreticilerimiz de faydalanacak. Dolayısıyla, mülkiyet ve mirasçılık sorunları nedeni ile desteklerden faydalanamayan çay üreticilerimiz de mazot, gübre ve toprak analizlerinden faydalanmış olacak."

Arslan, ayrıca yönetmeliğe göre taahhütnameye konu arazilerin, üretim yılına ait uydu görüntüleriyle ya da tespit komisyonları tarafından yerinde kontrol edileceğini hatırlattı. Tarımsal faaliyet yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan alanların "taahhütname" belgesi ile kayıt altına alınabileceğini belirten Arslan, böylece mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle desteklerden faydalanamayan üreticilerin de tarımsal desteklerden yararlanabileceğini kaydetti.

Kaynak:ELİF BEYHAN AKGÜN / AA

HABERE YORUM KAT
OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
23 Yorum