Rize’de alabalık tesisi ve soğuk hava deposu kurulması için DOKAP'la protokol imzalandı

Rize’de alabalık tesisi ve soğuk hava deposu kurulması için DOKAP'la protokol imzalandı
Rize’de alabalık tesisi ve soğuk hava deposu kurulması için Valilikle DOKAP arasında protokol imzalandı.

Rize Valiliği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün hazırlamış olduğu “Rize İli Alabalık Tesisleri Modernizasyonu” ve “Soğuk Hava Odası Kurulum” projeleri için DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) ile protokol imzalanarak bilgilendirme yapıldı.

Rize Valiliği toplantı salonunda düzenlenen imza töreninde protokolleri; Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, DOKAP Başkanı Hakan Gültekin ve İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Genç imzaladı. Törende projeden faydalanacak su ürünleri kooperatif başkanları ve DOKAP yetkilileri de hazır bulundu.

İmza töreninde konuşan DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, “Hem kıyı balıkçılığını hem de iç sulardaki balık üretimini önemsiyoruz. Bugün de bununla ilgili iki projeyi gerçekleştiriyoruz. Alabalık tesislerimizin modernizasyonuyla ilgili projemizi geçen yıl uygulamıştık. Kısmen bütün çiftliklerde bunu gerçekleştirememiştik. Bu yıl 9 milyon 135 bin liralık bir projemizi gerçekleştiriyoruz. Aslında bu destekleri 2024 yılı için planlamıştık ama sene sonu artan ödeneklerden Rize’deki üreticilerimizi destekleyelim diye sayın bakanımızın da oluruyla bu projeyi tarım il müdürlüğü üzerinden gerçekleştireceğiz. Rize’mize bundan evvel de güzel projeler yaptık. Üreticilerimizi de tebrik ediyorum. Bölgemiz, alabalıkla ilgili ihracat yapan bir konuma geldi. Biz de elimizden gediğince buna destek olmaya çalışıyoruz. İnşallah Rize’mizde bundan sonraki projeleri de hep birlikte uygulayacağız” dedi.

Vali İhsan Selim Baydaş, balıkçılığın Rize için önemli bir sektör olduğunu ifade ederek, “Tarım alanında öncelememiz gerek bir sektör. Balıkçılığın hem avcılık tarafı var hem yetiştiricilik tarafı. Hem denizde hem de iç sularda yetiştiricilik var. Bu yıl balıkçılık sezonunun açılışında beraber olduğumuzda orada da belirtildiği üzere geçen yıl ilimizde 10 bin 500 ton avlama miktarı vardı. Yaklaşık 4 bin ton da hem denizde hem iç sularda üretimi vardı. Hem kurulu devam eden hem de çed aşamasında olan üretim tesisleri var. İlimizde faaliyette bulunan çok güzel alabalık üretim tesisler var. Bunların modernizasyonu önemli. Aynı zamanda soğuk hava deposu ve soğuk zincirin sağlanması çok önemli. Balık taze tüketilmesi gereken ve soğuk zincirleriyle muhafaza edilmesi gereken bir ürün. DOKAP’a teşekkür ediyoruz. Normalde önümüzdeki yıl için planlanan projenin kalan ödenekler kullanarak bu yıla çekilmesi sayesinde bu projeyi hayata geçiriyoruz.

DOKAP bizim açımızdan önemli ve stratejik ortak gördüğümüz bir paydaş. Özellikle yeşil yol projesinden tarım ve hayvan desteklerine kadar, temel alt yapı faaliyetlerinde özel projelerin finansmanına kadar birçok alanda desteğini görüyoruz. Bu anlamda DOKAP’a ve kıymetli başkanına teşekkür ediyoruz.

Önümüzdeki yıl da projelerimizi hazırlarken konu başlıklarımızdan bir tanesi yine balıkçılık olacaktır. Şehrimizin balıkçılık konusunda hatırı sayılır bir kapasitesi var. O kapasiteyi daha üst sınırlara taşımamız lazım, burada da DOKAP’tan gördüğümüz ilgi ve desteğin artarak devam edeceğini ümit ediyoruz” dedi.

Alabalık Tesisleri Modernizasyon Projesi

Rize İli Alabalık Tesisleri Modernizasyon Projesi kapsamında; 19 adet su ürünleri yetiştiriciliği tesisine teknik ekipman desteği sağlanacaktır. (43 adet kuluçka dolabı, 116 adet yavru yalağı, 20 adet balık taşıma tankı, 3 adet yumurta seçme makinesi, 5 adet balık boylama makinesi, 2 adet balık kepçesi, 1 adet kepçe üstü tartı aleti. Ayrıca teknik personel aracılığıyla tesis çalışanlarının eğitilmesi sağlanacaktır.) Proje tutarı 9 milyon 135 bin TL

Soğuk Hava Odası Kurulum Projesi

Projeden; Gündoğdu Su Ürünleri Kooperatifi, Sandıktaş Su Ürünleri Kooperatifi, Aksu ve Liman Mahalleleri Su Ürünleri Kooperatifi, Söğütlü Köyü Su Ürünleri Kooperatifi, Yenipazar Su Ürünleri Kooperatifi, Soğuksu Su Ürünleri Kooperatifi, Kirazlık Su Ürünleri Kooperatifi ve İkiztepe Su Ürünleri Kooperatifi yararlanacak olup, hedef kitledeki balıkçılara yönelik avlanma sezonu boyunca deniz ürünlerinin kontrollü ortamda sağlıklı biçimde tazeliğinin korunması ve saklama süresi boyunca fiyat değerinin istenilen değere çekilmesini hedeflenmektedir.

Proje kapsamında; 7 adet 19.80 metre küp ve 1 adet 66 metreküp, toplamda 8 adet modüler soğuk hava odası temini yapılarak fiziki varlıkları ve kapasiteleri geliştirilecektir.

Proje tutarı 1 milyon 260 bin TL dir.

rizedeki-2-proje-icin-dokap-ile-protokol-imzalandi-3.jpg

rizedeki-2-proje-icin-dokap-ile-protokol-imzalandi-2.jpg

rizedeki-2-proje-icin-dokap-ile-protokol-imzalandi-4.jpg

rizedeki-2-proje-icin-dokap-ile-protokol-imzalandi-1.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 Yorum