Rize'de Muhasebe Haftası Kutlandı

Rize'de Muhasebe Haftası Kutlandı
1-7 Mart Muhasebe Haftası, Rize'de Atatürk Anıtına Çelenk Sunma Töreni ile kutlandı.

1-7 Mart Muhasebe Haftası etkinlikleri kapsamında Rize'de düzenlenen törene Rize Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (RSMMMO) Başkanı Davut Bilgin, Rize Defterdarı Mehmet Doğan, Defterdar Yardımcısı Ekrem Günaydın, Gelir Müdürü Halil Okumuş, SGK İl Müdürü Levent Durmuş, Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Rize İl Müdürü Hasan Kiraz, oda üyeleri ve stajyerler katıldı.

Törende RSMMMO Başkanı Davut Bilgin tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Bilgin, törende yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak 100 yıldır Cumhuriyetimizle 35 yıldır mesleğimizle kıvanç duyuyoruz. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla 1-7 Mart Muhasebe Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu önemli haftada, mesleğimizin ve Cumhuriyetimizin birlikte yürüttüğü bu yolculuğu kutlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Mali Müşavirlik mesleğinin ülkemiz ekonomisi için büyük önem taşıdığını, meslektaşlarının bu önemli görevlerini başarıyla yerine getirmeleri için gerekli desteğin sağlanması ve mesleğin saygınlığının korunmasının önemli olduğunu ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleğinin 35 yıllık yolculuğunda kurumsallaşma sürecini tamamladığını kaydeden Rize SMMMO Başkanı Bilgin, “Ülkemizde Mali Müşavirlik mesleği ile meslek örgütü, Anayasamızın 135’inci maddesine istinaden kurulmuştur. Odamız kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur.

Mali Müşavirlik mesleğini düzenleyen ve 13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe giren, 3568 sayılı Meslek Yasasına istinaden, 125 bin 526 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 5 bin Yeminli Mali Müşavir ile 18 bin stajyer ülke genelinde faaliyet göstermekteyiz. 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası, TÜRMOB çatısı altında hizmet vermektedir.

Mesleğimiz, Cumhuriyetimizin ve toplumumuzun gelecek gücünü oluşturan temel taşlardan biridir. Her geçen yıl, işletmelerin finansal sağlığını koruma ve güçlendirme misyonunu üstlenen Mali Müşavirler, ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleği, 35 yıllık yolculuğunda kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez bir kurumu olmuştur.” diye konuştu.

Bilgin, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin üreten, canlı ve dinamik bir Türkiye için çalıştıklarını kaydederek şöyle konuştu: “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler üreten, canlı ve dinamik bir Türkiye için çalışmaktadır. Ekonominin kaydını tutan ve mali danışmanlık yapan, memleketin her köşesinde hizmet sunan bir meslek oluşturduk. Kaliteli hizmet sunarak, işletmelerimizin gelişimine katkı vererek, güvenilir işletme danışmanlığı vizyonumuzla ülkemize ve işletmelerimize hizmet vermekteyiz. Ülkemizin ve işletmelerimizin gelişimi için çalışmaktayız.

Odamız toplumsal sorumluluğunun bir gereği olarak, çağdaş dünyada ekonomi ve iş dünyasıyla ilgili gelişmeleri izliyor; yapıcı görüş ve düşüncelerini kamuoyu ile paylaşıyor. Ekonomimizin gelişmesi ve iş dünyasının küresel dünyada yerini alması için katkı sunuyor. Çözüm sunmaya yönelik bir bakış açısı ile sorunları ve çözüm yollarını gündeme getiriyor.

Başta Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına verilmesi gereken, beyanların tanzimi, gönderimi, denetimi ve veri akışı meslek mensuplarımız tarafından yapılmaktadır. Ayrıca KGK, TÜİK, BDDK, SPK, EPDK ve Hazine Müsteşarlığı, KOSGEB gibi, ekonomideki diğer düzenleyici ve denetleyici kamu kurumları da meslek mensuplarımızın hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Sistemin başarılı çalışmasında kamu görevlileri kadar meslektaşlarımızın payının en üst seviyelerde olduğu bütün kamuoyunca bilinmelidir. Meslektaşlarımızın yaptıkları görevler, kamu maliyesine ve ülke ekonomisinin gelişimine önemli katkı ve enformasyon sunmaktadır.

TÜRMOB ve Odalarımız; kamu yararına, sürekli yüksek kalitede hizmet sağlayan standartlarla, muhasebe ve denetim mesleğinin dünyadaki gelişmelere paralel olarak ilerletilmesi ve geliştirilmesi için çalışmakta, gerek stajyerlerimizin ve meslek mensuplarımızın eğitimi noktasında, gerekse mesleğin uygulanmasına yönelik sorunların çözümü konusunda büyük bir özveri ile çalışmaktadır.

Küresel ısınmanın ani yükselişine tanık olduğumuz Dünyamızda, karbon emisyonu, artan kirlilik ve büyüyen nüfus gibi faktörlerin etkisiyle sürdürülebilirlik kavramı gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Bu dönemde sürdürülebilirlik bilincinin ve gerekliliğinin artmasıyla birlikte, tüketim alışkanlıklarımızdan üretim süreçlerimize kadar köklü bir değişim kaçınılmaz hale gelmektedir. Mali Müşavirler bu dönüşümde üzerlerine düşen sorumluluklar gereği işletmelere ve ekonomiye güven sağlayan danışmanlar olarak sürdürülebilirlik noktasında da yol gösterici rolüne devam etmektedir.”

Bilgin, son olarak şunları kaydetti: “Muhasebe Haftası'nı kutlamaya devam ediyoruz! Seminer ve ziyaret programlarımız ile meslektaşlarımızla bir araya gelmeye ve bilgi alışverişinde bulunmaya devam edeceğiz.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir meslektaşlarımızın Muhasebe Haftası'nı tekrar kutluyor, dünyamız, ülkemiz ve meslektaşlarımız için sağlıklı ve huzurlu günler diliyoruz.”

1-7-mart-muhasebe-haftasi-etkinlikleri-kapsaminda-rizede-ataturk-anitina-celenk-sunumu-toreni-duzenlendi-1.jpg

1-7-mart-muhasebe-haftasi-etkinlikleri-kapsaminda-rizede-ataturk-anitina-celenk-sunumu-toreni-duzenlendi-2.jpg

HABERE YORUM KAT
OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 Yorum