Türkülere Konu Olan ’madımak’ Tüm Dünyaya Şifa Olacak

Türkülere Konu Olan ’madımak’ Tüm Dünyaya Şifa Olacak
Sivas ve çevresinde yetişen endemik bitkiler, yürütülen çalışmalar neticesinde bulaşıcı hastalıklara karşı şifa olacak.

Sivas ve çevresinde yetişen endemik bitkiler, yürütülen çalışmalar neticesinde bulaşıcı hastalıklara karşı şifa olacak.

Sivas'ın eşsiz doğal zenginliklerinin yanı sıra endemik bitki türleri de son zamanlarda uluslararası ilgiyi üzerine çekmeye başladı. Yapılan araştırmalar, Sivas'ta yetişen endemik bitkilerin hayvanlardan ve özellikle sivrisineklerden bulaşan ölümcül bulaşıcı hastalıklar üzerinde etkinlik gösterdiğini ortaya koydu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Yabaş İspanya La Laguna Üniversitesi ile iş birliği yaparak Sivas'ın endemik bitki türlerinin başta sivrisineklerden bulaşan ölümcül bulaşıcı hastalıklar üzerinde etkisi olduğunu kanıtladıklarını belirtti.

"Sivas'ın endemik bitkileri dünyaya şifa olacak potansiyele sahip"

Sivas'taki endemik bitkilerin bulaşıcı hastalıklara şifa olacak potansiyeli taşıdığını belirten Yabaş, "Biz İspanya Tenerife'de bulunan ve dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasında yer alan La Laguna Üniversitesi ile bir iş birliği yaptık. Prof. Dr. Jacob Lorenzo-Morales ve ekibiyle bir çalışma yürüttük. Bu ekip özellikle sivrisineklerden bulaşan ölümcül bulaşıcı hastalıklar üzerine dünya üzerinde çeşitli çalışmalar yapıyor. Biz de buradaki laboratuvarımızda içeriğini saflaştırdığımız Sivas'ın endemik bitkilerinden, türkülere konu olmuş madımağın da içinde bulunduğu endemik bitkilerin analizlerini yaptırdık. Tabii bunlardan önce bir literatür araştırması yaptık ve bunların etkili olabileceğini düşündük. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Esra Uçar Sözmen ile birlikte biz bu bitkilerin etken maddelerini farklı tekniklerle saflaştırarak analizlerini gerçekleştirdik. Ardından diğer ilgili ekip tarafından da bu etken maddelerin aktiviteleri incelendi. Birçoğunun etkin sonuç gösterdiği ve pek çok bulaşıcı hastalığa aynı anda etkinlik gösterdiğini gözlemledik. Bu çalışmalarımızın bir kısmını uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanmak üzere yayına hazırladık, şu an yayın aşamasında. Bazıları içinde patent başvurusu yapmayı düşünüyoruz. Özellikle hayvanlardan bulaşan ölümcül bulaşıcı hastalıkların bu tür bitkiler üzerinde denendiği ilk çalışma olduğunu söyleyebilirim. Bu anlamda da özgün ve umut vaat eden bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

Türkülere Konu Olan ’madımak’ Tüm Dünyaya Şifa Olacak

Kaynak:IHA

HABERE YORUM KAT
OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.