• BIST 98.455
 • Altın 219,691
 • Dolar 5,3295
 • Euro 6,0643
 • Rize 7 °C

TÜMSİAD Rize Başkanı Fil: TÜMSİAD Rize’nin 2017 Değerlendirmesi ile 2018 Beklentilerini Açıkladı

TÜMSİAD Rize Başkanı Fil: TÜMSİAD Rize’nin 2017 Değerlendirmesi ile 2018 Beklentilerini Açıkladı
TÜMSİAD Rize Şube Başkanı Abdulbaki Fil, TÜMSİAD Rize’nin 2017 değerlendirmesi ile 2018 beklentilerini açıkladı.

TÜMSİAD Rize Şube Başkanı Abdulbaki Fil, 2017 yılının dünyada oluşan konjonktürel ortam, bölgede yaşanan siyasi krizler ve insani dramlar açısından zor bir yıl olarak kayıtlara geçtiğini belirterek, “Bütün dünyada etkileri  açısından süregelen Ortadoğu ve Pasifik krizleri, Çin’deki ekonomik yavaşlama, zayıf seyreden küresel talep ve  ticaret, ülkemize direk etki eden bölgesel sorunlar ve döviz kurlarındaki ani yükseliş ekonomimizi ciddi anlamda etkiledi. Hükümetimiz yaşanan gelişmelere müdahale etmek amacıyla savunma sanayi ve otomotiv sektöründe yerel  katma değerli üretim yapısına ağırlık vererek birbiri ardına açıklanan reform ve teşvik paketleri ile küresel ekonomik  yavaşlamaya karşı 2023 hedeflerine ulaşma konusunda önemli adımları hayata geçirdi.” dedi.

abdulbaki-fil-006.jpg

2017 yılında ülkelerin küresel ekonomik darboğaza girmiş olmasına rağmen, ülke ekonomimizin son çeyrekte beklentilerin üzerinde % 11.1  oranında büyüdüğünün görüldüğünü kaydeden Başkan Fil, yakalanan bu büyüme  trendinin ardından iş dünyasının % 5,0 olan 2018, 2019 yılları büyüme beklentisinin %  5,5 olarak revize edildiğini ifade ederek, “İş dünyasının bu beklentisinde en büyük etken; baz etkisinin yanında KGF destekleri, rekor imalat  sanayi ciroları, 3. çeyrek dış ticaret rakamları ve 1,5 milyona yaklaşan istihdamdaki artış verileri oldu. Bu veriler  ışığında 2017 yılı genel büyüme beklentilerinin de % 6-7 olarak gerçekleşeceği öngörülmektedir. KOBİ’lerin ticari hayatta karşılaştığı problemlerin belki de en büyüğü uygun maliyetli finansa erişimde yaşanan zorluklardır. Bu noktada finans ve yatırım açısından baktığımızda; faizlerin 2017’de de yüksek seviyelerde seyrettiği görülmektedir. Bu konuda iş dünyası olarak bizler, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın faizlerin istenen seviyelere gerilemediğini belirten açıklamalarına büyük önem veriyoruz. Yatırımların ve üretimin artması ayrıca fiyatların da istikrarlı hale gelebilmesi için faizlerin düşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Diğer bir noktada da yurtiçi tasarruflarımızın  yeterli seviyeye ulaşmadığı düşünülmektedir. Finans kuruluşları da bu durumu telafi etmek amacıyla dışarıdan yabancı tasarrufları çekmek için faizleri yükseltebiliyor. Biz iş dünyası da piyasada gerçekleşen bu yüksek faize  katlanmak zorunda kalıyoruz. Hem ulusal tasarrufların artmasıyla hem de dışarıdan gelecek yabancı tasarruflarla  faizler düşebilecek; uzun vadeli ucuz finansmana erişilerek büyümeyi, istihdamı, üretimi daha da artıracak, işsizliği  tek haneli rakamlara düşürebilecek etkiyi görebileceğiz. 2017’yi bu değerlendirmeler ile ele aldığımızda ekonomik anlamda ciddi bir atılım yılı olduğu ve 2018’e umutla bakmamızı sağladığı aşikardır. 2018 yılında da hibe ve teşviklerin etkinliğini arttırmak ve uygulamada sonuç odaklı yaklaşımlar için kamu ve özel sektör arasındaki iletişim ve istişare mekanizmalarının daha da üçlendirilmesi gerekmektedir. Türkiye son yıllarda küresel ekonomik daralmaya rağmen değişim ve dönüşüm süreci içerisine  girmiş  olsa  da  2023  hedefleri  için firmalarımızın henüz bu değişime  ayak uyduramadıklarını görmekteyiz. 2017 yılında yeni pazarlar, Endüstri 4.0,  E-ihracat  terimleri  sürekli  gündemdeydi. 2018  yılında  ise  özellikle  KOBİ’lerimizin  bu gündemleri iş hayatına adapte etmek zorunda oldukları ortaya çıkmaktadır.” şeklinde konuştu.

Fil, Dünyada önü alınamayan bir şekilde tüketim artarken bu ihtiyacı karşılamak amacıyla üretimin de sürekli arttığını gözlemlemekte olduklarını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu durum, küresel sistemdeki rekabet şartları için kendi iç dinamiklerimizin de hazır olması gerektiğini gözler önüne sermektedir. Daralan dış ticaret, dolardaki  dalgalanmalar; yeni ve yüksek katma değerli üretimi olmayan ülkeleri ekonomik dar boğaza sokmaktadır. Küresel  sistemdeki bu rekabet şartları da, yükte hafif pahada ağır üretimin ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermektedir. Bu  şekilde yenilikçiliğe dönük ekonomi politikaları olmadan uluslararası rekabette avantaj  sağlamamız mümkün  görünmemektedir. Firmalarımızın; üretim ve ticaret altyapı olanaklarını teknolojik olarak yeniden dizayn etmeleri gerekmektedir. Bilgi ve üretim öyle hızlı gelişmektedir ki günün bilgisini üreten değil geleceğin bilgisini bu günden  tasarlayanlar kazanacaktır.” 

 • Yorumlar 1
  OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Olay53.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0537 617 89 89