• BIST 114.809
  • Altın 398,701
  • Dolar 6,8587
  • Euro 7,7733
  • Rize 22 °C

Gençlere vergi avantajı

Resul KURT

Gençlerin iş hayatına müteşebbis olarak girmelerini sağlayacak önemli bir düzenleme 6663 sayılı Torba Kanun'la yapıldı. AK Parti’nin seçim beyannamesinde de önemle vurgulanan ve sayın başbakan Ahmet Davutoğlu’nun büyük önem verdiği gençlerin vergi avantajı sağlayacak düzenleme ile gençlere büyük bir fırsat verilmiş olacak. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nda yapılan düzenleme ile ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75 bin Türk Lirası'na kadar olan kısmı, aşağıdaki şartlarla gelir vergisinden müstesna tutulmuştur.

Buna göre;

1. İşe başlamanın kanuni süresi içinde bildirilmiş olması,

2. Kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi (Çırak, kalfa veya yardımcı işçi çalıştırmak ya da seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak işinde bilfiil çalışmamak bu şartı bozmaz.),

3. Faaliyetin adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması hâlinde tüm ortakların işe başlama tarihi itibarıyla bu maddedeki şartları taşıması,

4. Ölüm nedeniyle faaliyetin eş ve çocuklar tarafından devralınması hâli hariç olmak üzere, faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmenin ya da mesleki faaliyetin eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dâhil) kan veya kayın hısımlarından devralınmamış olması,

5. Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması.

İstisna kapsamındaki faaliyetlerden kazanç elde edilmemesi veya istisna haddinin altında kazanç elde edilmesi hâllerinde dahi yıllık beyanname verilir. Bu istisnanın, GVK'nın 94'üncü maddesi uyarınca tevkif suretiyle ödenecek vergiye şümulü yoktur. Yani, kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zırai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.

Ücretsiz izin hakkı piyasalarda nasıl değerlendiriliyor?

Geçtiğimiz günlerde kanunlaşan 6663 sayılı torba kanunla çalışan annelere yönelik çok önemli değişiklikler yapıldı. 4857 sayılı İş Kanunu'nun 74'üncü maddesinde öngörülen doğum sonrası izinlerin bitiminden sonra zorunlu ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar ebeveynlerden biri kısmi süreli çalışma talebinde bulunabilecek. Bu talep işveren tarafından karşılanır ve geçerli fesih nedeni sayılmayacak.Bu kapsamda kısmi süreli çalışmaya başlayan işçi, aynı çocuk için bir daha bu haktan faydalanmamak üzere tam zamanlı çalışmaya dönebilecek.

Kısmi süreli çalışmaya geçen işçinin tam zamanlı çalışmaya başlaması durumunda yerine işe alınan işçinin iş sözleşmesi kendiliğinden sona erecek. Yani, bu durumdaki işçi işçi işe iade davası açamayacaktır. Bu haktan faydalanmak veya tam zamanlı çalışmaya geri dönmek isteyen işçi işverene bunu en az bir ay önce yazılı olarak bildirmesi gerekecektir.

Ebeveynlerden birinin çalışmaması hâlinde, çalışan eş kısmi süreli çalışma talebinde bulunamayacak. Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferiden evlat edinenler de çocuğun fiilen teslim edildiği tarihten itibaren bu haktan faydalanabilecek. Özellikle işverenlerle ve çalışanlarla yaptığımız görüşmelerde bu düzenlemenin kadınların kariyerlerini devam ettirirken çocuğuna da zaman ayırabileceğini sağlayacağı belirtiliyor. Hangi işlerde ve sektörlerde bu hakkın kullanılabileceği düzenlenecek yönetmelikle belirlenecek. Burada kadın istihdamının olumsuz etkilenmemesi için, bu düzenleme kapsamına girecek sektörlerin çok hassas bir şekilde belirlenmesi gerekiyor.

  • Yorumlar 0
    OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Olay53.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0537 617 89 89