• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Rize -4 °C

Staj sigortası emekliliği etkileyecek mi?

Resul KURT

Son günlerde okurlarımızdan aldığımız stajyerlik döneminin emekliliğe sayılıp sayılmayacağına ilişkin sorularda ciddi şekilde artış oldu. 

Sosyal medyada ve bazı basın ve yayın organlarında staj dönemlerinde ödenen staj sigorta primlerinin emeklilikte sigorta başlangıç tarihi olarak dikkate alınacağı yönünde haberler yer aldığı görülüyor. Ayrıca SGK sisteminde yapılan güncelleme sonrasında hizmet dökümlerinde de ilk işe giriş tarihi kısmında staj başlangıç tarihinin yer almasının da bu nedene dayandığının iddia edildiği görülmektedir.

Esasen bu yönde staj döneminin emekliliğe sayılması için okurlarımızdan çok talep geldiğini belirtmeliyim.

Öncelikle belirtmek gerekir ki; Meslek Lisesi'nde yapılan staj süresince iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigorta primleri ödenmekte ve emeklilikle ilgili primler ödenmemektedir.

Meslek lisesinde öğrenim görülen okullar tarafından yapılan staj sigortası, SGK işe başlama tarihi olarak kabul edilemeyeceği gibi, SGK prim gün sayısı olarak da dikkate alınmamaktadır. Çalışanların ilk defa normal sigortalı olarak primlerinin ödendiği tarihe göre emeklilik yaşı ve ödenmesi gereken prim gün sayısı belirlenmektedir.

Ancak geçmiş dönemlerde bazı milletvekilleri tarafından staj döneminde ödenen sigorta primlerinin ilk sigorta başlangıç tarihi olarak dikkate alınması ve emeklilik yaşının öne çekilmesi yönünde Kanun Teklifleri verilmiş ise de bu tekliflerinin hiç birisi kanunlaşmamıştır. Bu yönde hükümet programında staj sigortasının SGK işe başlama tarihi olarak kabul edilmesi yönünde bir çalışma da bulunmamaktadır.

                               Kreş açma yükümlülüğü belediyelere  verilmeli

Türkiye'deki en önemli sorunlardan birisi de, kadın istihdamının artırılması ve bu yönde işletmelerin teşvik edilmesidir.

Kadın istihdamı son 13 yılda önemli oranda artmış olsa da halen istenen seviyeye ulaşmamıştır.

İşletmelerde kadın istihdamını olumsuz etkileyen düzenlemelerden birisi de kreş açma yükümlülüğüdür.

Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmeliğin 13. maddesi ile işverenlere; yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun 100-150 arasında bayan çalışanı olması halinde emzirme odası kurma; 150'nin üzerinde bayan çalışanı olması halinde ise, kreş açma zorunluluğu getirilmiştir.

Esasen belli bir çalışan sayısına ulaşmış işyerlerinde emzirme odası açılması makul görülmekle birlikte, kreş açılmasının istenmesi de oldukça zordur.

Kreş açmak ve işletmek tamamen uzmanlık gerektirmekte olup, özel sektör açısından; işyeri hekimi, hemşire, pedagog, çocuk bakıcısı ve benzeri ek personel istihdam edilmesini ve öngörülen fiziki koşulların sağlanmasını gerektirmektedir.  

Özel sektörde işverenler üzerindeki kreş açma yükümlülüğü kaldırılmalıdır.

Ülkemizde kreş sayısı ile çocuk bakımında uzman sayısı arttırılmalı ve mevcut kreşlerin nitelikleri iyileştirilmek suretiyle bu yöndeki yükümlülük yerel yönetim tarafından yerine getirilmelidir. 

Böylece hem belediyeler üzerinden bu önemli yükümlülük daha profesyonel bir şekilde yerine getirilmiş olacak, hem de ülkemizin geleceği olan çocuklar sağlıklı ve doğru ortamlarda büyütülmüş olacaktır. Zaten bu yönde AK Parti'nin vaatleri arasında yer aldığından kısa bir süre içinde bu sorunun çözüleceğini düşünüyoruz.

Bu yazı toplam 525 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
    OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Olay53.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0537 617 89 89