ÇAYKUR'dan Fabrikalardaki Toz ve Baca Dumanı Hakkında Açıklama

ÇAYKUR'dan Fabrikalardaki Toz ve Baca Dumanı Hakkında Açıklama
ÇAYKUR, çay fabrikalarında üretimden kaynaklanan baca dumanının çevreye zarar vermesini önlemek için yatırımlar yapıldığını ve bunun sonucunda çıkan dumanın maksimum seviyelerde zararsız hale getirildiğini duyurdu.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR)’dan yapılan açıklamada, fabrikaların tamamında çoklu toz toplama filtreleri kurularak koruyucu ve önleyici bir sistem oluşturulduğu kaydedilerek, Çevre İl Müdürlükleri tarafından fabrikaların düzenli olarak denetlendiği ve toz/duman emisyonlarının ölçüldüğü kaydedildi.

Dünya Bankası'ndan alınan hibelerle Özellikle Çamlıhemşin ve İkizdere fabrikalarında en modern toz ve duman arıtma sistemlerinin kullanıldığı kaydedilen açıklamada, filtreleme sistemleri sayesinde baca dumanındaki zararlı maddelerin temizlendiği ve çevreye zarar vermeden salındığı kaydedildi.

Filtreleme sistemlerinin enerji tasarrufu da sağladığı kaydedilen açıklamada, üreticilerin ve halkın yanında durarak çevre kirliliğini önlemek için çalışan ÇAYKUR’un fabrika bacalarından çıkan dumanın renginin değil, içeriğinin önemli olduğu vurgulanarak filtreleme sistemleri sayesinde dumanın zararsız hale getirildiği ve çevreye zarar vermediği belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi: “Teşekkülümüz çay fabrikalarında üretim aşamalarında açığa çıkan toz ve baca dumanının çevreye vermesi muhtemel olumsuz etkilerin oluşmaması için yıllar içerinde ayrılan yatırım kaynaklarıyla sürekli teknik iyileştirmeler yapılarak bugünlere gelinmiş ve zaman içerisinde fabrikalarımızın tamamında çoklu toz toplama filtreleri kurularak koruyucu ve önleyici bir sistem oluşturulmuştur.

Bilindiği üzere üretim atıkları ve kirlilik gibi evrensel konularla mücadele ve karar keyfiyeti işletme yetkililerine bırakılmadan devletimizin sorumlu ve ilgili birimleri tarafından sıkı takibi yapılmaktadır. Üretim yapılan işletmelerimizle ilgili olarak Çevre İl Müdürlüklüleri tarafından düzenli olarak denetlenmekte ve özellikle çevreye salınan toz ve duman ölçümleri periyodik olarak kontrol edilmekte ve buna göre izin belgeleri alınmaktadır. Resmi izin belgesi olmadan faaliyet gösteren işletmemiz bulunmamaktadır.

Bugün itibariyle bütün işletmelerimizde toz ve duman atıklarının zararlarını minimize eden sistemler mevcut olup özellikle Çamlıhemşin ve İkizdere fabrikalarımızda toza ve dumana karşı en modern sistemler yer almaktadır. Teşekkülümüz tarafından sunulan proje tekliflerimize karşılık Dünya Bankasından sağlanan hibelerle iki fabrikamızda kurulan hassas sistemler neticesinde zararlı içerik barındırmadan duman salınımı yapılmaktadır. Bu işlem esnasında aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlanmaktadır.

Nasıl ki Teşekkül olarak çay tarımının ve sanayisinin baş aktörü olarak üreticimizin yanında durarak çay tarımının geliştirilmesi ve daha iyi şartlarda geleceğe taşınması için çaba sarf ediyorsak; çevre kirliliği gibi hassas konularda da üreticilerimizin, halkımızın yanında ve onların menfaatleri gereği iyileştirme çalışmaları yapmaktayız. Fabrika bacalarımızdan çıkan dumanın görünümü değil, esas olan çoklu filtrelerden geçerek salınan dumanın içerik olarak zararsız olup olmadığıdır ki bunu da maksimum seviyelerde sağlamaktayız. “

HABERE YORUM KAT
OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
10 Yorum