Dsi, Erzurum’da 388 Tesisi Hizmete Aldı

Dsi, Erzurum’da 388 Tesisi Hizmete Aldı
DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta son 21 yıldaki Erzurum yatırımlarını açıkladı.

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta son 21 yıldaki Erzurum yatırımlarını açıkladı. Balta, "Erzurum'a 25 Milyar 619 Milyon TL değerinde 388 Tesis inşa ettik. Erzurumlular için üretmeye devam edeceğiz" dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, Ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.

İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan "su"yun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan; içmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES'ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.

"Su Vatandır" hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.

Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı "Umur'u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi'ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye'nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, "Bizler maziden atiye uzanan, tarihini "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana "Su Vatandır" anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir. "dedi.

Tarım Kenti Erzurum'da, 554 Bin Dekar Araziyi Suyla Buluşturduk

Erzurum'a yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, "Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Erzurum'da inşa ettiğimiz 23 sulama tesisi ile 554 Bin dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık." dedi.

Erzurum'umuza 11 Baraj ve 15 Gölet Kazandırdık

Elverişli tarım arazileri, uygun iklim özellikleri ve çalışkan Erzurumluların emekleriyle can bulan bereketli Dadaşlar diyarı Erzurum toprakları, tarımsal üretim potansiyeli bakımından Türkiye'de ilk sıralarda yer alıyor. Erzurum'da refah düzeyinin artması için son 21 yılda; 387 adet Tesis ile 25 Milyar 619 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, "Erzurum'da son 21 yılda 11 baraj ve 15 gölet inşa ettik ve böylece 416 milyon m su depolama hacmine ulaştık." dedi.

8 Barajda İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

Erzurumlu çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, "Erzurum'un su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 8 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 280 bin dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz.

Taşkın Koruma Tesisleri ile Vatandaşlarımızı ve Toprağımızı Koruyoruz

Ayrıca; Erzurum'da taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 307 adet taşkın koruma tesisi ile Erzurum şehir merkezi, 285 adet yerleşim yeri ve 370 bin 270 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 16 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz." dedi.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Yatırımlarımız İle Toprağımız Daha Kıymetli

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Erzurum'da 3 adet işin tamamlanarak toplam 333.731 bin dekar alanın tescili, inşaatı devam eden işlerde kısmi olarak 203.500 dekar arazi tescili olmak üzere toplam 537.231 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Mehmet Akif Balta, "Erzurum'da 57 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır." dedi.

Erzurum Tarımını Bereketlendiren "Su" Türkiye'nin Enerjisine Güç Oldu

Erzurum'da son 21 yılda 28 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 2,34 Milyar KWh enerji üretimi sağlandığını ifade eden Genel Müdür Balta; "Kurulu gücü 770,31 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 5 Milyar 179 Milyon TL katkı sunuyoruz. 7,35 MW kurulu güçündeki İnşaatı devam eden HES tamamlandığında 21,77 milyon KWh enerji üretecektir.

Şuan planlama ve projelendirme safhasında olan 21 adet HES ile de Ülkemizin enerjisine güç verecek olmaktan heyecan duyuyoruz. 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 100 bin 409 hanenin enerji ihtiyacını Erzurum'da Kurulu HES'lerle karşılıyoruz." dedi.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif Balta; "Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Erzurumlulardan, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle "Türkiye Yüzyılı" idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz." dedi.

Dsi, Erzurum’da 388 Tesisi Hizmete Aldı

Kaynak:IHA

HABERE YORUM KAT
OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.