İl Başkanı Deniz: Fiyattan duydukları utanç nedeniyle çay fiyatını sosyal medya hesabından yayınladılar

İl Başkanı Deniz: Fiyattan duydukları utanç nedeniyle çay fiyatını sosyal medya hesabından yayınladılar
CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, enflasyon altında verilen yaş çay fiyatını kabul etmediklerini ve red ettiklerini belirterek, bakanlığın açıkladığı fiyattan duyduğu utanç nedeniyle çay fiyatını sosyal medya hesaplarından yayınladığını kaydetti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sosyal medya aracılığıyla açıklanan 2024 yılı yaş çay alım fiyatını kabul etmediklerini ve reddettiklerini açıkladı.

CHP Rize İl Başkanlığı tarafından Rize ve ilçelerinde yaş çay fiyatına tepki olarak “Yaş çay alım fiyatını kabul etmiyoruz! Reddediyoruz!” temalı basın açıklamaları düzenleniyor. Bu kapsamda ilk basın açıklaması Rize Merkezde düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında düzenlenen basın açıklamasına CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Merkez İlçe Başkanı Necati Topaloğlu, partililer ve vatandaşlar katıldı.

Burada basın açıklamasını okuyan İl Başkanı Saltuk Deniz, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sosyal medya aracılığıyla açıklanan 2024 yılı yaş çay alım fiyatını kabul etmiyoruz, red ediyoruz” ifadesinde bulunarak, "Açıklanan fiyat, çay müstahsillerini açlığa ve yoksulluğa mahkum edecektir. Bu fiyatı kabul etmiyoruz ve reddediyoruz! Bu fiyatı açıklayan Tarım ve Orman Bakanı'nı istifaya davet ediyoruz! Çay üreticilerinden yapılan kesintilerle RTB Başkanlığı görevini yürüten RTB Başkanlığı'nın çay müstahsillerini açlığa mahkum edecek bu fiyatın açıklanması sürecindeki tavrını protesto ediyor ve istifaya davet ediyoruz. Yaş çay alım fiyatını sosyal medya üzerinden açıklayarak çay müstahsillerine saygısızlık yapan Tarım ve Orman Bakanlığı'nı özür dilemeye davet ediyoruz.” Dedi.

Bakanlığın yaş çaya verilen zam nedeniyle utanç duyduğunu ve bundan dolayı fiyatın sosyal medya hesaplarından duyurulduğunu savunan İl Başkanı Deniz, “Açıklanan yaş çay alım fiyatına ve çay üreticilerimizin yoksulluğa mahkum edilmesine karşı sessiz kalmayacağız ve Rizemiz’in her yerinden yapacağımız basın açıklamalarıyla sesimizi yükselteceğiz. Her sezon basın toplantılarıyla yaş çay alım fiyatını açıklayan bakanlık, bu sefer açıkladığı fiyattan duyduğu utanç nedeniyle çay fiyatını sosyal medya hesaplarından yayınladı. Nisan ayı enflasyonu %69,80, Mayıs ayı enflasyon beklentisi ise %70-75 iken yaş çaya %54,5 zam yapılması çay üreticilerine yapılan bir saygısızlıktır. 2023 yılında ekmek 5 TL iken bugün 10 TL olmuş. Yani ekmeğe % 100 zam olmuş. Yaş çaya yapılan zam ise % 54,5. Saray 2024 yılı ödeneklerine %85 zam yapmış. Sarayın günlük masrafı 34 milyon TL’ye, aylık masrafı 1 milyar 23 milyon TL’ye, yıllık masrafı ise 12 milyar 283 milyon TL‘ye çıkmış. Saraya yapılan % 85 zam yaş çaya yapılmış olsa çay fiyatı en az 20,35 TL olacaktı. Görüyoruz ki 207 bin çay üreticisinin değeri bir saray kadar etmiyor.” Şeklinde konuştu.

Çay üreticilerinin emeklerinin karşılığını istediğini kaydeden Deniz, şöyle konuştu: Ortalıkta bir hava var sanki çay üreticileri bedavadan para istiyor. İktidar lütuf olsun diye çay üreticilerine para veriyor. Çay üreticileri sattıkları çayların paralarını istiyor. Emeklerinin karşılıklarını istiyorlar. Haklarını istiyorlar. Herkesin çaydan para kazandığı bir ülkede çay üreticileri de emeklerinin karşılığını istiyorlar. Geçinmek istiyorlar. Aç kalmamak istiyorlar. Çay üreticilerinden her yıl yüz milyonlarca vergi kesiliyor. Ticaret Borsasına her yıl milyonlarca parası kesiliyor. Çay üreticileri yoksullaşmak istemiyor. Geçen sene 1 kilo çay satıp 2 ekmek alan çay üreticisi bu yıl 1 kilo çay satıp 1 ekmek almak istemiyor.”

Deniz, çay üreticilerine tepki çağrısında bulunarak, “Tüm çay üreticilerini açıklanan bu çay fiyatına itiraz etmeye ve demokratik haklarını kullanarak tepkilerini göstermeye çağırıyoruz. Rize’nin en büyük ekonomik girdisi çaydır. Ne kadar çok çay bedeli girerse ekonomi o kadar canlı olur. İşsizlik az olur. Çay üreticisinin esnafın çalışanların yüzü güler. Bu nedenle sadece çay üreticilerini değil esnaf odalarını, ticaret odalarını, birlikleri, sendikaları, dükkanları, marketleri, cafeleri, manavları herkesi çaydan gelir elde eden herkesi çay üreticilerinin tepkilerine destek vermeye çağırıyoruz. Ekonomik kriz var, paramız yok tasarruf etmek zorundayız deyip bugün tasarruf tedbirlerini açıklayanlara sesleniyoruz. Kriz niye sadece emeklilere, çalışanlara çay üreticilerine var. 3-5 kişiye büyük destekler büyük vergi indirimleri varken çay üreticisine niye destek yok. Buradan sesleniyoruz. Tasarruf istiyorsanız sarayı kapatın. Sarayı kapatın yaş çay alım fiyatını en az 25TL yapın. Sarayı kapatın emeklilerin çalışanların hakkını verin. Kişisel itibarınızı bırakın halkın itibarını düşünün. Tasarrufu halk değil, çay üreticisi değil saray yapsın. Destekleme prim bedelleri 1 yıl sonra değil her sezon sonunda ödensin. Son olarak bizler tepkilerimizi Rize’nin her yerinden yükselteceğiz. Bu tepkilerimiz çoğalırsa çay üreticilerimiz kendi haklarına sahip çıkarsa yaş çay alım fiyatlarında düzeltme olabilecektir. Herkesi tüm STK’ları, sendikaları, sivil toplum örgütlerini, siyasi partileri bu konuda seslerini yükseltmeye devam ediyoruz. Ve bir kez daha tekrar ediyoruz. Yaş çay alım fiyatını en az 25 TL olarak yeniden açıklayın. Tarım ve Orman Bakanı açıklanan fiyat nedeniyle özür dilesin ve istifa etsin. RTB Başkanı çay fiyatının açıklanma sürecindeki tavrı nedeniyle istifa etsin. Bugün sadece Rize merkezde değil Güneysu ve İyidere ilçelerimizde de basın açıklaması yarın da diğer ilçelerimizde yapacağız. Üreticinin sesi duyulana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Demokratik tepkisini koyan herkese destek olacağız. Bir kez daha söylüyoruz açıklanan yaş çay alım fiyatını kabul etmiyoruz reddediyoruz. Sessiz kalmayacağız.” şeklinde konuştu.

İl Başkanı Deniz’in ardından bazı üreticiler tepkilerini dile getirdi. Alana getirilen bir bez çay üreticiler tarafından tepki olarak yere döküldü. Basın açıklamasının sona ermesinin ardından yere dökülen çay tekrar beze konularak çay dökülen alanın temizliği yapıldı.

chp-rize-il-baskani-saltuk-deniz-enflasyon-altinda-verilen-yas-cay-fiyatini-kabul-etmediklerini-ve-red-ettiklerini-belirtti-4.jpeg

chp-rize-il-baskani-saltuk-deniz-enflasyon-altinda-verilen-yas-cay-fiyatini-kabul-etmediklerini-ve-red-ettiklerini-belirtti-2.jpeg

chp-rize-il-baskani-saltuk-deniz-enflasyon-altinda-verilen-yas-cay-fiyatini-kabul-etmediklerini-ve-red-ettiklerini-belirtti-6.jpeg

chp-rize-il-baskani-saltuk-deniz-enflasyon-altinda-verilen-yas-cay-fiyatini-kabul-etmediklerini-ve-red-ettiklerini-belirtti-1.jpeg

HABERE YORUM KAT
OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
12 Yorum