Kenya Heyeti, Rize Ticaret Borsası’nı Ziyaret Etti

Kenya Heyeti, Rize Ticaret Borsası’nı Ziyaret Etti
Kenya'dan Rize'ye gelen bir heyet, Rize Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek Borsa Başkanı Mehmet Erdoğan’la bilgi alışverişinde bulundu.

Kenya Çay Borsası (Tea Brokers Agency Kenya) Başkanı Paul Mutegi, Kenya Devleti Çay Kurumu (Kenya Tea Development Agency) Başkanı Francis Miano, Tea Brokers East Africa Genel Müdürü Denis George, KTDA Boara Member Yönetim Kurulu Üyesi John Mithamo, TIMGO International A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Celal Aydoğdu, Türk Tech Supplies Ltd(K) Kenya Ülke Müdürü Zübeyir Taşkın ve Turk Tech Supplies İş Geliştirme Müdürü Ebru Kavalcı, Rize Ticaret Borsası’nı (RTB) ziyaret etti.

Ziyarette, Kenya heyetinden Turk Tech Supplies - TIMGO International A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aydoğdu, ziyaretin amacının Kenya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri güçlendirmek olduğunu söyledi. Kenya’nın çay üretiminde Ortodoks üretimi de yapmak istediğini belirten Aydoğdu, bu kapsamda Türkiye’den Ortodoks çay üretim makineleri satın almak istediklerini ifade etti. Ayrıca ticari olarak iki ülkenin kazan kazan sistemiyle iyi niyet çerçevesinde neler yapılabileceği hakkında bilgi alışverişinde bulunmak istediklerini belirtti.

RTB Başkanı Mehmet Erdoğan ise ülkelerin kalkınmasında ticaretin önemine değinerek, “2016 yılında araştırma ve inceleme yapmak amacıyla Kenya’ya gitmiştim. Oradaki çay sektörünü yerinde görme fırsatım oldu. Tarladan fabrikaya kadar çaya verilen değeri gördüm. Gerçekten kaliteli çay üretimi yapıyorsunuz. Ayrıca kaliteli üretilen çayın Borsa satışında iyi kazandırdığını gördüm. Bu araştırmalar sonucunda bizde ülkemizde Borsadan çay alım-satım sistemini getirdik. Fakat ülkemizde Borsa çay-alım sitemini destekleyen çay kanunu olmadığı için tam verimli bir şekilde uygulayamadık. Hükümetimizin çay kanununu çıkarmasını bekliyoruz. Kanunla birlikte Borsa çay satış siteminin sorunsuz ilerleyeceğini düşünüyorum. Kenya’nın kaliteli çay üretim yöntemlerini ülkemizde uygulamak isteriz. Kenya ile ticari olarak alışveriş yapmak isteriz. Şu anda ticari ilişkilerde yüksek vergiler buna engel olmaktadır. Bizler kurumuz adına bu vergilerin indirilmesi ticaretin önünün açılması hükümetimizle gerekli görüşmeleri sürdürmekteyiz. Kenya ile ticari ilişkilerimizin gelişmesini çok isterim” dedi.

Ziyaret sonunda Başkan Erdoğan tarafından Kenya heyetine hediye takdim edildi.

kenya-heyeti-rize-ticaret-borsasini-ziyaret-ederek-borsa-baskani-mehmet-erdoganla-bilgi-alisverisinde-bulundu-4.jpg

kenya-heyeti-rize-ticaret-borsasini-ziyaret-ederek-borsa-baskani-mehmet-erdoganla-bilgi-alisverisinde-bulundu-3.jpg

kenya-heyeti-rize-ticaret-borsasini-ziyaret-ederek-borsa-baskani-mehmet-erdoganla-bilgi-alisverisinde-bulundu-2.jpg

kenya-heyeti-rize-ticaret-borsasini-ziyaret-ederek-borsa-baskani-mehmet-erdoganla-bilgi-alisverisinde-bulundu-1.jpg

Kaynak:ZEYNEP TAYLAN

HABERE YORUM KAT
OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 Yorum