RESOB Başkanı Aksoy'dan Ekmek Zammı Hakkında Açıklama

RESOB Başkanı Aksoy'dan Ekmek Zammı Hakkında Açıklama
Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (RESOB) Başkanı Güven Aksoy, kentte 21 Haziran 2024 tarihinden itibaren uygulanacak ekmek zammı ile ilgili açıklamada bulundu.

RESOB Başkanı Güven Aksoy, ülke genelinde Fırıncılar Federasyonu’nun 2024 yılı için tespit ettiği kilogramı 50 TL’lik fiyatlandırma üzerinden illerdeki komisyonların çalışmalarını yaparak ekmek için yeni fiyat uygulamasına geçtiklerini belirterek bu kapsamda Rize’de de fırıncılık sektöründe artan maliyetler ve girdi fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle Rize Fırıncılar Esnaf Odasının ekmek fiyatlarına zam talebinde bulunması üzerine ilgili kurumlarla yapılan çalışmalar neticesinde Vali İhsan Selim Baydaş’ın da olurunun alınmasıyla kentte 250 gram ekmeğin Kurban Bayramının ardından 21 Haziran 2024 tarihinden itibaren 12,50 TL’den satılmasının kararlaştırıldığını kaydetti.

Aksoy, ekmek fiyatı üzerinden bazı haber sitelerinde yapılan asılsız haberlerle hedef alınarak kurumlarla karşı karşıya getirilmek istendiklerini belirterek, “Son günlerde ekmek fiyatı üzerinden bazı haber sitelerinde yapılan asılsız haberlerle Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliğimiz hedef alınarak kurumlarımızla karşı karşıya getirilmeye çalışılmıştır. Her daim kurumlarımızla koordineli bir çalışma yürüten Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliğimiz, ekmek fiyatları ile ilgili talepleri de yine ilgili kurumlarla yaptığı istişarelerle değerlendirerek ortak karara varmıştır. Bu süreçte ekmek fiyatları ile ilgili bazı mecralarda yanlış, asılsız, gerçeği saptırıcı algı haberleri ortaya atıldı. Gazetecilik mesleğinin ilkelerine uygun olmayan gerçek dışı haberler kamuoyunu yanıltmakta, insanların doğru haber almasını engellemekte. Bu tarz haberler yaparak kamuoyunu yanıltan, gazetecilik değerlerinden uzak internet şovmenlerini esefle kınıyoruz. Gerçek habercilik yapan saygın gazeteci emekçilerimize sonsuz teşekkür ediyoruz.” Dedi.

RİZE’DE EKMEK FİYAT TARİFESİ İPTAL EDİLMEDİ

Fırıncılık sektöründe artan maliyetler ve girdi fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle Rize Fırıncılar Esnaf Odası ekmek fiyatlarına zam talebinde bulunduğunu ve Ülke genelinde Fırıncılar Federasyonu’nun 2024 yılı için tespit ettiği kilogramı 50 TL’lik fiyatlandırma üzerinden illerdeki komisyonların çalışmalarını yaparak ekmek için yeni fiyat uygulamasına geçtiğini kaydeden RESOB Başkanı Aksoy, “Rize’de 250 gramı 10 TL’den satılan yani kilogramı 40 TL olan ekmek fiyatının, 250 gramı 12,50 TL yani %25’lik zam ile kilogramı 50 TL olacak şekilde düzenlenmesi talebini Rize Fırıncılar Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimize iletti. Rize Ticaret Sanayi İl Müdürlüğümüz, Tarım İl Müdürlüğümüz, Rize Belediyesi, ilçe belediyelerimiz, Rize Ticaret ve Sanayi Odası, ilçelerdeki Esnaf Odalarımız ve ilgili kurumlar davet edilerek katılım sağlayan kurumlarla birlikte gerekli komisyon çalışmalar yapıldı. İlgili bakanlığa yazışmalar yapıldıktan sonra talep edilen ekmek fiyatı Esnaf Odaları Birliğimiz tarafından 1.06.2024’te uygulanmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlar ile odalarımıza gönderildi. Fiyat uygulama öncesi Rize Ticaret ve Sanayi Odası ile Rize Esnaf Odalar Birliği olarak Sn. Valimiz İhsan Selim Baydaş‘ı konu hakkında bilgilendirmek ve görüşlerini almak için ziyarette bulunduk. Sn. valimizin de oluru alınarak yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla ekmek zammının bayram sonrası 21.06.2024 Cuma günü uygulanmasına karar verdik. İlgili Fırıncılar Odası, Ticaret ve Sanayii Odası ve Esnaf Odalar Birliği olarak kararı ilgili kurum ve kuruluşlara gönderdik.

KURUMLAR ARASI ASILSIZ HABERLER

Tüm bu süreçte bazı haber sitelerinde yapılan asılsız haberlerle ekmek fiyatı üzerinden Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliğimiz hedef alınarak kurumlarımızla karşı karşıya getirme çabaları bizi ilkelerimizden genel prensiplerimizden alı koyamaz. Kurumların varlık sebebi, özellikle de resmi kurumların var oluş nedeni, genel toplum yararını gözetmek ve belirli toplumsal amaçlara hizmet etmektir. Adalet duygusu, hukuk ve vicdani değerlerle yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Kurumlar arası iyi bir eşgüdüm ve iş birliği olmadan kurumsal ve toplumsal amaçlara ulaşmanın mümkün olmayacağı bilinci ile kurumlarımızla koordineli bir şekilde, uyum içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

rize-esnaf-ve-sanatkarlar-odalari-birligi-resob-baskani-guven-aksoy-kentte-21-haziran-2024-tarihinden-itibaren-uygulanacak-ekmek-zammi-ile-ilgili-aciklamada-bulundu-3.jpg

rize-esnaf-ve-sanatkarlar-odalari-birligi-resob-baskani-guven-aksoy-kentte-21-haziran-2024-tarihinden-itibaren-uygulanacak-ekmek-zammi-ile-ilgili-aciklamada-bulundu-1.jpg

rize-esnaf-ve-sanatkarlar-odalari-birligi-resob-baskani-guven-aksoy-kentte-21-haziran-2024-tarihinden-itibaren-uygulanacak-ekmek-zammi-ile-ilgili-aciklamada-bulundu-2.jpg

zavendikli-001.jpg

HABERE YORUM KAT
OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
36 Yorum