Rize'ye Türkiye'nin En Modern Ruh Sağlığı Hastanesi Kuruluyor!

Rize'ye Türkiye'nin En Modern Ruh Sağlığı Hastanesi Kuruluyor!
Rize'de ruh sağlığı tedavisi alanında yaşanan yetersizlik ve hastaların il dışına sevk edilmesi sorunu sona erecek. Hem bölgenin hem de ülkemizin en modern ve donanımlı yataklı psikiyatri hastanesi Rize'ye inşa ediliyor.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Rize'de ruh sağlığı tedavisinde yaşanan yetersizlik sebebiyle birçok hastanın il dışına sevk edildiği, yeterli yataklı kliniğin olmaması nedeniyle ağır psikiyatri hastaları ve madde bağımlılarının Trabzon ve Samsun gibi illere gönderildiği belirtildi. Bu illerin de kapasitesinin yetersiz olması hastaların sevk sürecinde sıra beklemesine neden olduğu kaydedilen açıklamada, bu sorunun önüne geçmek için Güneysu'ya 30 dönümlük arazi üzerine modern ve donanımlı bir yataklı psikiyatri hastanesi ve ona destek olacak bir ilçe devlet hastanesi inşa edilmeye başlandığı ifade edildi.

100 yatak kapasiteli olacak hastanenin yatak sayısının ihtiyaca göre artırılabileceği bilgisine yer verilen açıklamada, hastanede madde bağımlılarının tedavi edileceği AMATEM kliniği, bölgede ilk olacak çocuk psikiyatri yataklı kliniği ve ÇAMATEM de bulunacağı ifade edilerek, hastanenin üst düzey erişkin yataklı kliniği, madde bağımlılığı tedavi merkezi, iş uğraş terapi alanları ve çocuk ruh sağlığı tedavi birimleriyle Rize'nin bu alandaki en büyük ihtiyacını karşılayacağı ve bölge illeri için de referans merkezi olacağı belirtildi.

Eğitim Araştırma Hastanesi ve Şehir Hastanesi ile entegre olacak hastanenin Rize'nin asli psikiyatri tedavi merkezi olacağı kaydedilen açıklamada şunlar kaydedildi: İlimiz genelinde tedavisi konusunda yetersiz kalıp, il dışına göndermek zorunda kaldığımız hasta sayısında önceye oranla çok büyük bir azalma olmuştur.

Ancak buna rağmen ilimizde yeterli yataklı kliniği ve bu sebeple tedavi imkânı olmaması sebebiyle ağır psikiyatri hastaları ile madde bağımlısı bireyleri tedavi amacıyla mecburen başta Trabzon ve Samsun olmak üzere il dışına göndermek zorunda kalıyoruz. Bu bölge illerinin de kapasitelerinin ihtiyaca tam olarak cevap veremeyecek seviyede olması sebebiyle de birçok hastamız sevk sürecinde sıra beklemek zorunda kalmaktadır.

İlimizin son derece önemli olan bu mağduriyetinin önüne geçebilmek amacıyla uygun arsa mevcudiyeti ve il merkezine yakınlığı sebebiyle Güneysu ilçe merkezimize yakın mevkide yaklaşık 30 dönüm arsa üzerine sadece bölgemizin değil, ülkemizin de en modern ve donanımlı yataklı psikiyatri hastanesi ile ona destek mahiyetinde ilçe devlet hastanesi inşaatı başlamıştır.

Toplamda 100 yatak kapasitesine sahip olmasına rağmen ihtiyaca göre yatak sayısı arttırabilecek şekilde planlanan hastanemizin içerisinde madde bağımlılarının tedavi edilebileceği AMATEM kliniği ve bölgemizde hiç olmayan çocuk psikiyatri yataklı kliniği ile ÇAMATEM bulunacaktır.

Gerek üst düzey erişkin yataklı kliniği gerek madde bağımlılığı tedavi merkezi, iş uğraş terapi alanları, gerekse de çocuk ruh sağlığı tedavi birimleriyle de hastanemiz ilimizin bu alanda en büyük ihtiyacını tamamlamakla kalmayıp, bölge illerimiz için de referans merkezi olacaktır.

Hastanemizin Eğitim Araştırma Hastanemizle ve sonrasında da Şehir Hastanemizle entegre olup, ilimizin asli psikiyatri tedavi merkezi olacaktır.

İlimiz, bölgemiz ve insanlarımızın sağlığı için son derece kıymetli bu yatırımın ilimize kazandırılmasında talebimizden bugüne değin talimatlarıyla başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sağlık Bakanımıza, Gençlik Spor Bakanımıza, Milletvekillerimize, Valimize ve emeği geçenlere değerli halkımızın adına yürekten teşekkür ediyoruz.”

rizeye-turkiyenin-en-modern-ruh-sagligi-hastanesi-kuruluyor-8.jpg

rizeye-turkiyenin-en-modern-ruh-sagligi-hastanesi-kuruluyor-7.jpg

rizeye-turkiyenin-en-modern-ruh-sagligi-hastanesi-kuruluyor-6.jpg

rizeye-turkiyenin-en-modern-ruh-sagligi-hastanesi-kuruluyor-5.jpg

rizeye-turkiyenin-en-modern-ruh-sagligi-hastanesi-kuruluyor-1.jpg

rizeye-turkiyenin-en-modern-ruh-sagligi-hastanesi-kuruluyor-2.jpg

rizeye-turkiyenin-en-modern-ruh-sagligi-hastanesi-kuruluyor-3.jpg

rizeye-turkiyenin-en-modern-ruh-sagligi-hastanesi-kuruluyor-4.jpg

HABERE YORUM KAT
OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
19 Yorum