Mehmet Emin TOPRAK

Mehmet Emin TOPRAK

Batıl Şeyleri Göstermenin Açtığı Yararlar (!)

Batıl Şeyleri Göstermenin Açtığı Yararlar (!)

Maalesef bazen bazı olumsuzlukları kendi ellerimizle kaşıyıp tahrik ettiğimizin farkında olmuyoruz.

İzlediğimiz haberlerde her gün bir cinayet, bir bıçaklama veya bir kavgayı duymadığımız bir Allah’ın günü yok gibi…

Bu konu hem derin hem de üzerinde konuşulup tartışılması gereken bir mesele! “Bu bir eğitim meselesidir”e kadar uzayabilir.

Ben bu yazıda çok derine kaçmadan yüzeysel alınabilecek, fakat çok önemli ve basit gördüğüm bir tedbir üzerinde duracağım.

Genel bir kural vardır: Deli adama “iyisin iyisin” desen iyileşmesi, iyi adama “fenasın fenasın” desen fenalaşması nadir değildir. Sağlıkta bile moral motivasyonun %80’lere varan etkisi görülmüştür. Kişi neyi çok görüyorsa veya duyuyorsa, o yöne meyletmeye başlar.

Şimdiki realite şu: Her akşam haberlerimizde bu tür olumsuzlukları ballandıra ballandıra gösterip anlatıyoruz maalesef.

Devletimiz o mobese kameralarını haberlerde yayınlansın diye yerleştirdiğini düşünmüyorum. Konuluş gayeleri şu olabilir, varsa suçluları yakalayıp hak ettikleri cezaları almaları içindir. İlgili birimler o kameraları inceler ve gerekeni yapar.

Gel gör ki, biz bu kamera görüntülerini 7’den 70’e herkese izletmek için kullanır olduk.

İşin en kötü ve tehlikeli tarafı da şu, şiddete meyilli veya başı dara düşmüş kişileri adeta şiddete teşvik eder gibi, kolayca o yola düşmesine destek veriyoruz.

“Büyüklerin sözleri, sözlerin büyükleridir”den hareket ederek, Bediüzzaman Hazretlerinin bence konuyu özetleyen şu sözünü nakletmek istiyorum:

“Batıl şeyleri iyice tasvir, safi zihinleri idlal eder.” Yani olumsuz manzaraları çok göz önüne getirmek, temiz zihinleri bulandırır.

Yetkililere önerim şu olabilir: Bu tür cinayet, bıçaklama, kavga ve buna benzer şiddet olaylarını televizyonlardan gösterilmesini engellemelerini temin etmeleridir. Ve inanıyorum ki, kısa zamanda olumlu sonuçlarını görürüz inşallah!

Çok çok önemli bir konu olduğunu ve acil tedbir alınması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
4 Yorum
Mehmet Emin TOPRAK Arşivi