• BIST 97.533
 • Altın 145,781
 • Dolar 3,5801
 • Euro 4,0019
 • Rize 19 °C

YARIN 2015’E DOĞRU NASIL BİR RİZE

Abdulkadir İPEKOĞLU

Yarın ve 2015”ler sözleri ile ifade etmeğe çalışacağımız yarının Rize’sine doğru yol alırken, aynı zamanda dünden yarına bağlantılarına da kurarak yolumuza devam edeceğiz. Çünkü; dün-bugün ve yarın, kişilerin de kopmaz, bölünmez bir çizgisidirDünsüz bugün olmaz, bugünsüz de yarın olmaz..Bugünü anlamak için dünü, yarını iyi hesaplayabilmek için de hem bugünü ve hem de dünü iyi araştırmamız gerekir sanırım!..

 Bugünkü iç ve dış gelişmeler bizi (Rize’mizi) yarının ufkunda şu veya bu noktaya doğru götürüyor. Bu, şu veya bu nokta hangisi olacaktır?.. Varılacak notaların biri iyi ve mutluluk dolu, bir diğeri de yıllarca gurbette ömrünü çilelerle dolduran Rizelim için dertli ve kötü, bir başkası da şöyle böyle olabilir. Bu çeşitli yarınlardan hangisi Rize’nin yarını olabilir!..

 Bunu bugünkü tutumumuz, davranışlarımız karar ve tercihlerimiz, birde dışarıdan gelen etkenler tayin edecektir. Bu etkenlerin bazısına tesir etmek ve onları değiştirmek elimizde olmayabilir, bazısı ise elimizdedir. Hatta dış etkilere direnmek ya da fırsatları kaçırmadan lehimize kullanmak da elimizde değil midir?.. Eğer Türkiyemin çimentosu Rize ise, Rize’miz en güzeline lâyıktır !..

 Güzel Rize’miz için bugün aldığımız ve alacağımız kararlar, yaptığımız ve yapamadığımız işler, yarınlara uzayıp onun alt yapısın oluşturacaktır. Dünü de, bugünü de değiştiremeyiz, artık olan olmuştur. Fakat, yarın daha olmamıştır. Değiştirmemiz mümkündür. Bir sonucu değiştiremezsek de tedbir alabilir, kötü tesirin zararlarından bir dereceye kadar kurtulabiliriz. Şu halde Rize’mizin daha iyi ve daha kötü bir yarınını çok kere bizler, bugünkü davranış ve kararlarımızla çizmiş olacağız!..

 1989 yılında açılan Sarp sınır kapısı ile hazırlıksız yakalanan güzel ilimiz, kısa sürede yoğun bir çalışma sonucu eksikliklerini tamamlamıştır. Önümüzdeki yılları hazıklıklı yakalayabilmesi için fert olarak vatandaşların ne yapmalarını tavsiye edersiniz? Sorusuna büyük bir çoğunluğun, “daha kaliteli eğitim” tavsiyelerinde bulunduğunun bilincinde olduğumuzu belirtmek zorundayız!..

 Bu arada dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmelerden bana ne diyemeyeceğiniz de ortadadır. Zira suya atılan bir taş misali nasıl halkalar halinde etkisini etrafa yayıyorsa, dünyada ve Türkiye’de de meydana gelebilecek gelişmelerin de Rize’mizi olumlu ya da olumsuz yönde etkileyeceği muhakkaktır.

 Şu muhakkak ki, geleceğin biçimlenmesinde biz insanların tercihleri büyük rol oynuyor. Nasıl bir Rize istiyoruz?.. Onun olması için aktif bir davranışa girebiliyor muyuz? Kalkınmayı nasıl tasarlıyoruz?Bizler Rize’mizi nasıl, ne kadar ve hangi istikamette, hangi kaynaklar üstünde kalkındırmak istiyoruz?.. Bütün bu amaçları ulaşmada yöre halkı olarak eğitim ve öğretimin yeterli olup olmadığını, yeterli değilse hangi önlemlerin süratle alınıp alt yapının oluşturulacağını çok iyi tespitle atılan sağlam temeller üzerinde kalkınmayı düşünüyoruz?..İnanıyoruz ki, sağlıksız temeller üzerinde yapılacak yatırımlarla ayrına hazırlanmak asla mümkün değildir!..

 Günümüz dünyasından hareketle güzel Türkiye’mizin kalkınmış illerinden örnek alarak 2015’li yıllarda Rize’mizi yüreğimizden haykırarak  hangi konumda görmek istiyoruz?.. Ricallerimiz uyusa bile Rizelilerin uyumadığını ve güzel günleri sabırsızlıkla beklediğini lütfen herkes bilsin!..

 -Bugün Rize’mizin geçim omurgası, ana yolu ÇAY tarımıdır!..Çay ve kivi tarımının daha da gelişmesiyle tarımda öncü olacak şekilde mi?.. Kısaca çay, Rize’nin olmazsa olmazıdıra!..

 

—Turizmde atılım yaparak, şehir merkezi-ilçeler-beldeler ve köyleriyle gerek Türkiye’de, gerekse yurt dışından özlenen ve aranan (dağ-yayla-deniz) turizminin cenneti Rize olarak mı?

—Turizmin gelişmesi için şu dört unsur Rize’mizde yoksa turizmden söz etmenin de asla mümkün olmadığını lütfen dikkate alalım(Ulaşım-Tanıtım-Konaklama-Pazarlama!) Rizemiz’de yeterli oranda mı?.. Bugüne kadar yeterli olmadığını göre acilen bu dört ayağı lütfen hazırlayalım!..

-Kalkınmanın temeli sanayi ise, teknoloji ve sanayide atılım yapacak, sanayide öncü il olarak mı; veyahut yaş çay sezonu haricinde devletin kırkaltı çay fabrikalarıyla, özel sektörün de bir o kadar çay fabrikalarını kışın da çalıştırıp, üretim yapacak bir sanayi sektörü olarak mı?..

-Tıp, dişçilik, onkoloji fakültelerinin kurulmasıyla, sağlıkla ilgili diğer eksik kuruluşların alt yapısının da hazırlanıp birer birer devreye girmesiyle Doğu Karadeniz Bölgesi ve hatta Batum ve Gürcistan çevresine de hizmet verebilecek örnek sağlık merkezi bir il olarak mı?..

—Yukarıda bir kısmı ifade edilen hedeflerimizden tercihlerimiz, yarını yapan değişiklik rüzgârlarına tesir edecek, hatta o rüzgârlardan biri olacaktır. Bakış açımızı objektif olarak tuttuğumuz müddetçe, tespitleri doğru yapabileceğimiz gibi, yanılma payımız da minimum seviyede olacaktır.(Lütfen bu konuda her şeyi hükümetler ve milletvekillerinden beklemeyelim, zira asil olan bizleriz ve onlar bizim vekillerimiz; ufuklarını bizler açalım, onlar bizi izlesinler!..)

—Rizelinin içindeki çalışma zevkini harekete geçirerek, Rizeli olup ülkemize yön veren bilim adamı, siyasetçi, sanayici, armatör ve iş adamlarımızı örnek göstererek, yarının Rize’sinde işsizler ordusunu da asgari seviyelerde tutarak ve hatta yok ederek, vatandaşımıza hedef gösterip bu hedefe doğru yılmadan yürümekle, Rize’mizin çehresinin en kısa zamanda değişeceği muhakkaktır.

-Karadeniz insanı ve özellikle Rizelilerin gurbetçiliğin başlangıcından bu yana bireysel çabalarıyla başarıya yakaladığı; balıkçılık, gemicilik, fırıncılık, kumculuk, inşaatçılık, silâh yapımında çok başarılı olduğu bir gerçektir.Yalnız bu ruhu, önümüzdeki yıllarda gençlerimize yöneticisi, yönetileni ve iktidarımızın da samimi destekleriyle gençlerimize aşılayabilmemiz, toplumla kalpten paylaşmamız dahi, inanalım ki Rize’mizin geleceğinin inşallah parlak bir müjdecisi olacaktır..

Yukarıdaki önerileri Rizeli, Rize’de yaşamaktan mutluluk duyan, Rize sevdalısı emekli bir öğretmenin görüşü olarak kabul etmenizi ve isteklerimizi devletimizin saygıdeğer yöneticilerine de iletecek olduğumuzu ve önerilerimizin dikkate alınacağının bilinmesini istirham ederim.

“Denizi kara, karayı para yapan” rahmetli Belediye Başkanımız Ekrem ORHON’UN:”Bugün Rize’m senden,Rize’m için, elinden geleni yapmanı ister!..” sözünü tüm Rizeliler ve Rize’mizi ve ülkemizi yöneten tüm yöneticilerimizin dikkatle uygulamasının amansız takipçisi olmamız dileğiyle..

Bu yazı toplam 3147 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 5
  OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE !... Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Olay53.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0537 617 89 89